Od 17 maja zatrzymają prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym
17 maja wejdą w życie przepisy, zgodnie z którymi kierowcy, przekraczający dozwoloną prędkość o minimum 50 km/h w obszarze zabudowanym, stracą prawo jazdy na trzy miesiące. Takie same konsekwencje będzie mieć przewożenie zbyt dużej liczby osób.
Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2014 roku w obszarze zabudowanym miało miejsce 1405 wypadków, w których zginęło 1466 osób, co stanowiło odpowiednio prawie 48 proc. wszystkich zdarzeń oraz niemalże 46 proc. wszystkich zabitych na drogach. Rząd postanowił położyć większy nacisk na bezpieczeństwo w terenie zabudowanym, a służyć temu mają nowe, restrykcyjne przepisy.
Począwszy od 17 maja 2015 roku kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres, na jaki zatrzymane zostało prawo jazdy, będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.
Na trzy miesiące prawo jazdy utracą też kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób. Stanie się tak, jeśli dokonujący kontroli funkcjonariusz stwierdzi, że w samochodzie jest więcej pasażerów, niż wynika z maksymalnej ich liczby określonej w dowodzie rejestracyjnym.
Nowe przepisy wprowadzają do kodeksu karnego przestępstwa prowadzenia samochodu bez uprawnień po ich odebraniu przez sąd (w obecnie obowiązującym stanie prawnym jest to wykroczeniem), dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów dla kierowców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości mimo uprzedniego skazania za to samo przestępstwo, dotkliwych kar finansowych dla osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu oraz obowiązku zainstalowania w samochodzie blokady alkoholowej tzw. "alcolock" dla osób skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.
Kierowca przyłapany na jeździe przy zawartości alkoholu we krwi większej niż 0,5 prom. - oprócz kary więzienia - będzie musiał zapłacić na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej co najmniej 5 tys. zł. Jeśli nie będzie to pierwszy wyrok za takie przestępstwo, kwota wzrośnie do co najmniej 10 tys. zł.
Dla osób skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości przewidziano skrócenie zakazu jazdy samochodem pod warunkiem zainstalowania sprzężonej ze stacyjką blokady alkoholowej tzw. „alcolocku”. Prowadzenie samochodu wyposażonego w "alcolock" będzie możliwe co najmniej po upływie połowy orzeczonego zakazu jazdy, a w przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów, najwcześniej po upływie 10 lat.
tb/