Trwa ładowanie...

Nowe obowiązki związane z maseczkami. Co muszą motocykliści

Wraz z objęciem całej Polski żółtą strefą od 10 października wprowadzono na jej terenie obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Co te przepisy oznaczają dla motocyklistów i skuterzystów? Czy mając kask też trzeba założyć maseczkę? Wszystko zależy od jego rodzaju.
Share
Obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczy też motocyklistów.
Obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczy też motocyklistów.Źródło: Getty Images, Fot: NurPhoto
d1wjim2

Obowiązek zasłaniania ust i nosa

Rosnąca lawinowo liczba wykrytych przypadków koronawirusa spowodowała wprowadzenie nowych obostrzeń. Od 10 października już nie tylko w czerwonych strefach, ale też w żółtych obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, czyli również na zewnątrz budynków. Co więcej, od tego samego dnia żółtym kolorem zostały oznaczone wszystkie powiaty w Polsce (oprócz stref, które mają już status czerwonych). W praktyce oznacza to obowiązek zasłaniania ust i nosa na zewnątrz w cym kraju.

Kask zamiast maseczki

Szukając przepisów dotyczących obowiązku noszenia maseczek, a dokładniej zasłaniania ust i nosa, należy zajrzeć do rozporządzenia Rady Ministrów. Tam wymienione jest, co może stanowić taką ochronę i oprócz maseczki, przyłbicy czy odzieży (np. szalika czy chusty), jest też wymieniony kask motocyklowy.

Layer 1

Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568, 695 i 1087), ust i nosa.

Zatem niezależnie czy jest się na ulicy, czy np. wchodzi na stację benzynową zapłacić za tankowanie, można mieć założony kask i on spełni rolę taką samą, jak maseczka ochronna. Jednak trzeba pamiętać, że nie będzie tak w przypadku każdego kasku. Jeśli nie zasłania on ust i nosa (np. "orzeszek" czy kask typu jet z małą szybką lub goglami), to wtedy nie zastępuje on maseczki lub chusty, którą trzeba w takiej sytuacji założyć.

d1wjim2

Maseczka do kasku z odsłoniętą twarzą

Ponieważ obowiązek zasłaniania ust i nosa od 10 października obowiązuje w przestrzeni publicznej w całej Polsce, to pojawia się kwestia spełnienia go podczas jazdy na motocyklu czy skuterze. W przypadku kasku integralnego czy szczękowego z opuszczoną przyłbicą nie ma problemu – zgodnie z przepisami zastępują one maseczkę. Jednak jeśli kask sam nie zasłania ust i nosa, to w takim przypadku trzeba założyć też maseczkę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1wjim2

Podziel się opinią

Share
d1wjim2
d1wjim2
Więcej tematów