Trwa ładowanie...
d2v6se0

Nissan pracuje nad systemem dźwiękowego ostrzegania pieszych

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nissan pracuje nad systemem dźwiękowego ostrzegania pieszych
(PAP/Grzegorz Momot)
d2v6se0

*Nissan, wraz z 10 innymi firmami, realizuje na zlecenie KE projekt eVADER, którego celem jest opracowanie innowacyjnego systemu dźwiękowego ostrzegania pieszych. Firma wykorzystała w tym celu doświadczenia z budowy samochodów elektrycznych. *

Japoński koncern w komunikacie podkreślił, że powołane na zlecenie KE konsorcjum pracuje nad nową generacją technologii ostrzegania pieszych, która "umożliwiałaby wysyłanie skutecznych i ukierunkowanych sygnałów dźwiękowych informujących pieszych i innych szczególnie chronionych uczestników ruchu drogowego o obecności i zbliżaniu się samochodu elektrycznego, przy minimalnym wpływie na wzrost zanieczyszczenia hałasem".

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Producent przypomina, że na europejskich drogach coraz częściej pojawiają się pojazdy o napędzie elektrycznym, które charakteryzują się m.in. cichą pracą jednostki napędowej. W związku z tym zaistniała potrzeba opracowania sposobu ostrzegania pieszych o zbliżającym sie pojeździe.

d2v6se0

"W ostatecznej wersji systemu zastosowano kamerę wbudowaną w przednią szybę, która jest zaprogramowana na rozpoznawanie pieszych, rowerzystów i innych użytkowników drogi. Z chwilą wykrycia takiego obiektu sześć głośników wysyła w jego kierunku dźwięk ostrzegający o obecności samochodu elektrycznego. Dźwięk ten jest mimo wszystko do 5 decybeli cichszy od hałasu emitowanego przez tradycyjny samochód z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym" - tłumaczy Nissan w komunikacie.

Badania w ramach projektu eVADER trwały trzy lata. W testach wykorzystano elektryczny samochód Nissan Leaf. W projekcie uczestniczą także inne firmy z branży motoryzacyjnej: Renault i PSA Peugeot Citroen.

Źródło: PAP

ll/moto.wp.pl

d2v6se0

Podziel się opinią

Share

d2v6se0

d2v6se0