Trwa ładowanie...
d370emf
d370emf
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ministrowie chcą pomóc przewoźnikom drogowym

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d370emf

Resorty pracy oraz infrastruktury i rozwoju przygotowują rozwiązania prawne wspierające polskich przewoźników dotkniętych rosyjskim embargiem - powiedział wiceszef MIR Zbigniew Rynasiewicz. Dodał, że trudno jest przekonać KE, by sektor ten dostał pomoc z funduszy UE.

Od kiedy na początku sierpnia Rosja nałożyła embargo na niektóre artykuły rolno-spożywcze z UE i z Polski, straty ponoszą polscy przewoźnicy. Jako odpowiedź na niekorzystną dla naszych firm transportowych politykę Rosji pojawiła się z ich strony propozycja wypowiedzenia bądź renegocjacji polsko-rosyjskiej umowy o międzynarodowych przewozach drogowych. Reguluje ona m.in. kwestie zezwoleń drogowych. Według przewoźników działania strony rosyjskiej idą w kierunku całkowitego zamknięcia rynku dla nich i dlatego - ich zdaniem - należy podobnie postępować wobec strony rosyjskiej.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju jest za przystąpieniem do rozmów i renegocjowaniem umowy. Wiceszef MIR Zbigniew Rynasiewicz powiedział PAP, że MIR chce zwołania jeszcze w tym roku polsko-rosyjskiej komisji mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych. Wiceminister przyznał, że rząd chce pomóc tym przewoźnikom, którzy faktycznie ucierpieli w wyniku rosyjskiego embarga. Jego zdaniem Komisja Europejska powinna stworzyć specjalny program dla tej branży. - Mamy trudności, by przekonać Komisję Europejską do tego, by ten sektor mógł uzyskać pomoc ze środków europejskich - podkreślił.

d370emf

Zapowiedział, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz resort infrastruktury i rozwoju przygotowują rozwiązania prawne wspierające przewoźników. - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce ponadto pomóc firmom transportowym, które będą wycofywały z ruchu pojazdy o najniższej kategorii ekologiczności - zaznaczył. Również w Ministerstwie Finansów - jak mówił wiceminister - trwają uzgodnienia na temat możliwości zwrotu przewoźnikom podatku VAT i akcyzy na zakupione paliwo. - Bank Gospodarstwa Krajowego udziela przewoźnikom gwarancje kredytowe - dodał.

ll/moto.wp.pl

Dzięki temu serwisowi oszczędzisz nawet 100% kosztów paliwa!

d370emf

Podziel się opinią

Share

d370emf

d370emf