Trwa ładowanie...

Ministerstwo Cyfryzacji wychodzi naprzeciw potrzebom kierowców. Historia Pojazdu z nowymi możliwościami

Ostatnie zmiany w Ministerstwie Cyfryzacji nie przeszkodziły urzędnikom w pracy nad sztandarowymi projektami. Jeden z najważniejszych, czyli Historia Pojazdu, w końcu osiągnął pełną funkcjonalność. Kupno używanego auta stało się znacznie łatwiejsze.

Ministerstwo Cyfryzacji wychodzi naprzeciw potrzebom kierowców. Historia Pojazdu z nowymi możliwościamiŹródło: East News, fot: Reporter/Jargillo
d337wsr
d337wsr

Usługa Historia Pojazdu pozwala na sprawdzenie pochodzenia i przebiegu używanego samochodu. Niestety, dotychczas musiał on być zarejestrowany w Polsce, przez co nie spełniał potrzeb wielu osób szukających auta z drugiej ręki. Skoro każdego roku niemal milion używanych pojazdów trafia do nas rocznie z innych krajów Unii Europejskiej, narzędzie było kroplą w morzu potrzeb.

Ministerstwo Cyfryzacji zdawało sobie sprawę z niedociągnięć i naprawiło swój błąd. Baza danych została rozszerzona o zagraniczne auta, które są już oferowane do sprzedaży, lecz nie zostały zarejestrowane w Polsce. Do uzyskania danych potrzebujemy numer rejestracyjny, VIN, datę pierwszej rejestracji oraz Profil Zaufany. Wynika to z potrzeby zabezpieczenia systemu przed hurtowym pozyskiwaniem danych.

Już niedługo korekta licznika ma być karana więzieniem WP.PL
Już niedługo korekta licznika ma być karana więzieniem Źródło: WP.PL, fot: WP.PL

Usługa jest bezpłatna i pozwala na poznanie historii danego egzemplarza – dane obejmują nie tylko przebieg czy naprawy, ale informację o ewentualnej kradzieży czy użyciu pojazdu jako taksówki. Co najważniejsze, w bazie danych oferowanej przez Ministerstwo znajdziemy też dokładny przebieg pojazdu. To istotne, bowiem korekta liczników od lat jest plagą. Co wiecej, władze już pracują nad przepisami mającymi ukrócić ten proceder.

Baza samochodów obejmuje pojazdy ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Włoch, Francji, Belgii czy Holandii. Niestety na razie nie można otrzymać danych dotyczących pojazdów zarejestrowanych w Niemczech. Taka możliwość będzie oferowana później, gdy systemy danych zostaną zunifikowane.

d337wsr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d337wsr
Więcej tematów