Trwa ładowanie...
d1mnhny

Miasta usłane pułapkami

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Miasta usłane pułapkami
(PAP/Darek Delmanowicz)
d1mnhny

Na kierowców, którzy poruszają się głównie po miejskich ulicach czyha wiele zagrożeń. Podpowiadamy, co i kiedy może ulec uszkodzeniu oraz jakie mogą być tego konsekwencje.

Nawet będąc niepoprawnym optymistą nie da się narzekać na stan polskich dróg. Wiadomo, że dziury najlepiej omijać jednak zdarza się, że wyrwę zauważymy zbyt późno lub nie jest możliwe zmienić toru jazdy. Pamiętajmy, by w ostatniej chwili nie skręcać kół, ponieważ zwiększa to siły negatywnie działające na zawieszenie. Jeśli widzimy, że nie damy rady ominąć dziury to wjeżdżajmy w nią na prostych kołach. Drugą ważną zasadą jest to, by w momencie wjechania w dziurę nie hamować - jest ono nieskuteczne i potrafi wyrządzić dużą szkodę - koło zostaje dosłownie wbite w nadkole, co bardzo przeciąża zawieszenie. W razie potrzeby hamowania należy zakończyć je przed nierównością.

Wjechanie w dziurę oznacza potencjalne uszkodzenia jak choćby zniszczenie opony przez przecięcie z boku sprawiające, że ogumienie nie nadaje się do naprawy. Możliwe jest też na przykład zgięcie felgi, uszkodzenie amortyzatorów, wahaczy i miski olejowych. akich uszkodzeń nie jesteśmy w stanie naprawić na własną rękę, a poruszanie się autem z, dajmy na to, niesprawnymi amortyzatorami jest niebezpieczne. Odpowiadają one bowiem za kontakt opony z podłożem podczas pokonywania nierówności, a w przypadku ich niesprawności droga hamowania wydłuża się. Najważniejsze zatem, by nie ignorować niepokojących sygnałów i jak najszybciej odwiedzić warsztat.

d1mnhny

Kolejnym zagrożeniem są uszkodzenia karoserii. O ile lekkie wgniecenia nie stanowią większego problemu to większe, z odpryskiem lakieru, mogą spowodować wystąpienie w tym miejscu korozji. Może się ona tez pojawiać w innych, często niewidocznych miejscach naszego auta, np. podwoziu. Samochód warto konserwować - wiele serwisów oferuje taką usługę, polegającą na nałożeniu specjalnych preparatów, które po zastygnięciu tworzą elastyczną powłokę otulającą elementy metalowe. Nie mniej narażona na rysy i uszkodzenia jest przednia szyba pojazdu - zagrożeniem dla niej jest zbierający się na wycieraczkach piasek oraz kamyki "wystrzelone" spod kół poprzedzającego pojazdu. Jazda z uszkodzoną szybą jest zarówno niebezpieczna, jak i może skutkować odebraniem dowodu rejestracyjnego i mandatem. Warto więc wybrać się do specjalistycznego serwisu, żeby usunąć uszkodzenie.

Źródło: dobocom

ll/moto.wp.pl

Szeroki wybór części zamiennych w atrakcyjnych cenach. Sprawdź oferty!

d1mnhny

Podziel się opinią

Share

d1mnhny

d1mnhny