Masz egzamin na prawo jazdy 4 czerwca? To za późno, by uniknąć okresu próbnego

Nadchodzące zmiany w przepisach przerażają przyszłych kierowców. Dla wielu osób to motywacja, by zdać egzamin przed dniem ich wejścia w życie. Jak się okazuje, to nie wystarczy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Masz egzamin na prawo jazdy 4 czerwca? To za późno, by uniknąć okresu próbnego
(East News, Fot: fot. Wlodzimierz Wasyluk)
WP

Wszystko dotyczy dwuletniego okresu próbnego, któremu będą poddani młodzi kierowcy. Wtedy to zostaną na nich nałożone zaostrzone ograniczenia prędkości (przez pierwsze 8 miesięcy) i konieczność odbycia szkolenia (między 4 a 8 miesiącem). Dla wielu kandydatów to motywacja, by zdać egzamin na prawo jazdy przed 4 czerwca – wtedy to zmiany wejdą w życie. Problem w tym, że przepisy nie biorą pod uwagę daty egzaminu.

W ustawie o kierujących pojazdami czytamy:

Art. 91. 1. Okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, trwa 2 lata, począwszy od dnia, w którym został jej wydany ten dokument.

Oznacza to, że liczy się jedynie data wydania prawa jazdy. Na przygotowanie dokumentu urząd ma 9 dni roboczych. Tym samym kandydaci, który chcą uniknąć okresu próbnego, powinni zdać egzamin praktyczny najpóźniej 22 maja 2018 roku.

WP

Przypominamy, że na kurs na kategorię B trzeba przeznaczyć co najmniej miesiąc, wliczając w to czas oczekiwania na wolne miejsca. Im bliżej czerwca, tym okres ten będzie dłuższy, dlatego radzimy się pospieszyć.

Polub WP Moto
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP