Trwa ładowanie...
d1pgx3r

Mandat za zaniedbany samochód

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mandat za zaniedbany samochód
(PAP/Tomasz Waszczuk)
d1pgx3r

Wiele pojazdów na naszych drogach znajduje się w opłakanym stanie. Właściciele takich samochodów muszą zdawać sobie sprawę, że grożą za to mandaty.

W Polsce królują raczej sprowadzane zza granicy starsze samochody. Nie znaczy to jednak, że możemy pozwolić sobie na jazdę zdezelowanym i brudnym pojazdem. Nie chodzi tutaj nawet o względy estetyczne - zaniedbany samochód może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu i dodatkowo narazić nas na straty finansowe.

Czystość samochodu to podstawa, zwłaszcza jeżeli chodzi o stan szyb i świateł. Kierowca musi mieć zapewnioną dobrą widoczność, niedopuszczalne jest zatem poruszanie się autem, którego przednia szyba umorusana jest błotem. Podobnie sprawa ma się ze światłami - powinny one sprawnie działać i być czyste aby inny kierowcy mogli je dojrzeć. Należy też zwrócić uwagę na tablice rejestracyjne, które powinny być widoczne. Brudne, zasłonięte czy przykryte tablice narażają kierowców na karę, niezależnie od tego, czy celowo przykryli numer rejestracyjny czy nie chciało im się umyć pojazdu. W obydwu przypadkach zmotoryzowanemu grozi kara 200 zł i 3 punktów karnych.

d1pgx3r

Na baczności powinni mieć się też kierowcy będący na obszarze zabudowanym. Używanie tam pojazdów w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem grozi mandatem opiewającym na sumę 300 zł. Aby nie narazić się na ryzyko kary należy regularnie sprawdzać kondycję auta i dokonywać niezbędnych napraw. Warto też pamiętać, że jeżeli przez np. niesprawny czy brudny samochód kierowca spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym to do "podstawowego" mandatu za przewinienie doliczona zostanie kwota oscylująca między 200 a 500 zł.

Źródło: korkowo.pl

ll/moto.wp.pl

Szeroki wybór wideorejestratorów w niskich cenach. Sprawdź oferty!

d1pgx3r

Podziel się opinią

Share
d1pgx3r
d1pgx3r
Więcej tematów