Iskra wątpliwości
Polska drogówka wykorzystuje w swojej pracy kilka rodzajów ręcznych mierników prędkości. Tylko część z nich pracuje z wykorzystaniem wiązki laserowej. W pozostałych przypadkach najczęściej będziemy mieli do czynienia z rosyjską Iskrą. Urządzenie to budzi wiele zastrzeżeń wśród zmotoryzowanych. W rozporządzeniu metrologicznym ministra transportu mówi się, że miernik prędkości powinien bez wątpliwości pokazywać, którego pojazdu prędkość aktualnie mierzy. Niestety, stanowiące lwią część arsenału polskiej policji Iskry nie spełniają tego warunku. Policjant, który ją obsługuje, widzi po prostu jakąś prędkość i uznaniowo przypisuje ją temu a nie innemu samochodowi. Dlaczego tak jest?
Iskry nie posiadają ekranu, który pokazywałby kontrolowany pojazd, ani nawet optycznego celownika. Urządzenie to do pomiaru wykorzystuje falę radiową, o częstotliwości nieco ponad 24 GHz. Oznacza to, że emitowany przez nie sygnał nie jest zwartą wiązką, którą można ukierunkować na konkretny samochód, a stożkiem, rozchodzącym się od urządzenia. Wskutek tego wiązka fal w odległości 100-200 metrów ma już średnicę kilkudziesięciu metrów. Jeśli więc drogą porusza się kilka pojazdów, np. na dwóch pasach, powstaje pytanie: którego prędkość jest mierzona, najbliższego czy najszybszego? A może tego największego? W końcu tiry odbijają rozproszoną wiązkę fal radiowych skuteczniej niż samochody osobowe.
Cieniem na polskiej policji kładzie się również sprawa mierników "Iskra", zakupionych wraz z radiowozami Alfa Romeo. W 102, spośród zakupionych przez drogówkę samochodach, znalazły się mierniki "Iskra", sprowadzone ze wschodu z pominięciem polskiej dystrybucji. Jakie ma to znaczenie? Zgodnie z oświadczeniem firmy Simicon, tylko mierniki rozprowadzane przez polskiego dystrybutora spełniają przepisy prawa obowiązujące w naszym kraju. "Iskry" sprowadzone z Ukrainy łatwo odróżnić od tych z polskiej dystrybucji. Te pierwsze posiadają numery seryjne zapisane w postaci ciągu liczb i dużych liter. Numery seryjne tych, które nie budzą wątpliwości natury prawnej, zapisane są w postaci liczby łamanej przez rok.