Trwa ładowanie...
d3y6qp1
04-07-2014 15:32

Lexus: co ma wspólnego z Alexis?

d3y6qp1
d3y6qp1

Nazwa samochodu to niezwykle istotny element całej strategii i filozofii marki. Tym bardziej, jeśli chce się konkurować z Mercedesem, czy BMW. Tworząc swoją luksusową markę, Toyota wybrała określenie Lexus jako jedno z ponad dwustu zaproponowanych.

Na początek proste pytanie: co oznacza słowo Lexus? To akronim od angielskich słów: luxury edition (LE) i United States (US). Litera „X” w środku pochodzi również z angielskiego słowa „luxury”. Początkowo auta japońskiej marki oferowano jedynie na rynku za wielką wodą. Inni twierdzą, że słowo powstało poprzez kreatywne przekształcenie angielskich terminów „luxury” i „elegance”.

W 1986 roku Japończycy powierzyli słynnej agencji Saatchi & Saatchi stworzenie strategii marketingowej dla nowej marki. Grupa ludzi, określanych mianem Team One, wraz z doradcami z Lippincott & Margulies pracowała dniami i nocami, by ostatecznie przedstawić szefostwu Toyoty ponad dwieście propozycji nazwy nowej, prestiżowej marki. Wśród zaproponowanych terminów pojawiło się m.in. kobiece imię Alexis - negatywnej bohaterki jednej z największych oper mydlanych w historii. W tej roli obsadzono brytyjską aktorkę, Joan Collins. Tylko nieliczni pamiętają jej prawdziwe imię, za to każdy wie jak wygląda filmowa Alexis. Aktorka i pisarka do dziś korzysta ze sławy, zdobytej dzięki roli w serialu "Dynastia". Niemal codziennie możemy ją oglądać w telewizji, występującą w reklamie czekoladowych batoników. Alexis - jak wiadomo - była "czarnym charakterem" i jest tylko jedna. Z tego właśnie powodu odrzucono imię słynnej bohaterki "Dynastii". I całe szczęście. Hybrydowa Alexis? To nie brzmi dumnie.

(fot. PAP)
Źródło: (fot. PAP)

Okazuje się, że w USA słowo Lexus przyjęło się nie tylko jako nazwa marki samochodów. To również dowód osobliwej kreatywności niektórych amerykańskich rodziców. Część z nich uznała, że jest to świetne imię żeńskie, podobnie jak Mercedes. Statystyki w serwisie Thinkbabynames.com wskazują, że w 1994 roku aż osiemset dziewczynek z USA otrzymało imię... Lexus.

Źródło: Moto Tabu, Mototarget, moto.wp.pl

d3y6qp1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y6qp1
Więcej tematów