Kopacz: bezpieczniej na drogach, spada liczba ofiar śmiertelnych
Statystyki o stanie bezpieczeństwa na drogach są pocieszające, ale nadal bardzo przykre - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Ewa Kopacz. Podkreśliła, że spada liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.
We wtorek ministrowie na wyjazdowym posiedzeniu rządu w Bydgoszczy wysłuchali informacji o realizacji kluczowych projektów dotyczących bezpieczeństwa w transporcie i ruchu drogowym.
"Mówiliśmy o bezpieczeństwie ruchu drogowego, mówiliśmy o statystykach, które są pocieszające, aczkolwiek w dalszym ciągu bardzo przykre. Mówiliśmy o zmniejszającej się liczbie ofiar śmiertelnych (...), jak również ofiar, które były niekiedy przez kilkanaście tygodni hospitalizowane z powodu urazów w wyniku wypadków drogowych" - podkreśliła szefowa rządu na wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.
Wcześniej pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa transportu i ruchu drogowego Paweł Olszewski mówił dziennikarzom, że rząd wywiązał się ze swoich czerwcowych zapowiedzi, doprowadzając do ograniczenia immunitetu parlamentarnego i likwidacji fotoradarów straży gminnych. Będą one zniesione od przyszłego roku.
Wiceszef resortu infrastruktury i rozwoju przypomniał o przyjętym wcześniej przez rząd tzw. trójpaku drogowym, w tym m.in. Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.), który jest szacowany na 107 mld zł. Dzięki niemu ma powstać 3,9 tys. km autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz 57 obwodnic.
Olszewski zwrócił uwagę, że częścią tzw. trójpaku drogowego jest także likwidacja ponad 1,1 tys. miejsc niebezpiecznych w całym kraju do 2023 roku oraz rozwój gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej o wartości 4 mld zł. "Już teraz można składać projekty. Rząd będzie współfinansował projekty jednostek samorządu terytorialnego" - zaznaczył.
Zauważył też, że przeprowadzono pilotażowy przegląd oznakowania, dzięki któremu w Bydgoszczy i powiecie bydgoskim przeanalizowano ponad 0,5 tys. km dróg. Wiceminister zapowiedział, że kolejnym krokiem będzie przygotowanie wytycznych dla całego kraju, jak robić taki przegląd.
Jak mówił, do 2020 r. w ramach projektu "Bezpieczeństwo ma pierwszeństwo" zostanie wymienionych około 500 ambulansów.
Szefowa MSW Teresa Piotrowska oceniła z kolei, że wprowadzenie nowych przepisów w ustawie Prawo o ruchu drogowym, w kodeksie karnym i kodeksie wykroczeń doprowadziło do tego, że kierowcy coraz rzadziej decydują się na prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu. Dodała, że spadła również liczba wypadków na drogach. Od 18 maja do połowy września br. zatrzymano ponad 47 tys. nietrzeźwych kierowców, co oznacza spadek o ponad 8,5 tys. wobec tego samego okresu rok wcześniej.