Trwa ładowanie...

Kontrole policji w całym kraju. Na celowniku zepsute auta

Po kaskadowych kontrolach prędkości, policja bierze się za trujące powietrze samochody. Dzisiaj, 27 lutego, policjanci ruchu drogowego prowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą "SMOG".

Kontrole policji w całym kraju. Na celowniku zepsute autaŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d2n2qyh
d2n2qyh

Wyeliminowane z ruchu zostaną pojazdy, których stan techniczny w oczywisty sposób wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, co może wpłynąć na zwiększoną emisję spalin.

Badanie polega na podłączeniu do pojazdu dymomierza lub analizatora spalin. Służby mają ok. 100 takich urządzeń, ale ich ograniczona liczba nie jest powodem do radości. Funkcjonariusz ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny nawet bez wykonywania badania. Wystarczy do tego uzasadnione przepuszczenie.

Policyjnego badania powinni się bać przede wszystkim właściciele diesli z niesprawnym układem wtryskowym. W grupie ryzyka są również posiadacze wysokoprężnych samochodów, które zostały poddane tak zwanemu chiptuningowi.

Na stacjach diagnostycznych nie ma sprzętu, który pozwoliłby na wykrycie wyciętego DPF-u. Policja też go nie ma East News
Na stacjach diagnostycznych nie ma sprzętu, który pozwoliłby na wykrycie wyciętego DPF-u. Policja też go nie ma Źródło: East News, fot: Piotr Jedzura/REPORTER

Poza zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, kierowca niesprawnego samochodu musi liczyć się z mandatem sięgającym nawet 500 zł. Gdy naruszone zostaną normy ochrony środowiska, auto z miejsca kontroli będzie można jedynie odholować, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Oczywiście przed kolejnym badaniem technicznych pojazd musi zostać naprawiony.

W 2018 roku policja przeprowadziła 12 podobnych akcji, dzięki czemu skontrolowano ok. 258 tys. pojazdów i zatrzymano ponad 5,5 tys. dowodów rejestracyjnych.

d2n2qyh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n2qyh
Więcej tematów