| [
]( http://www.kpdi.pl/ ) |
| --- | Polska należy do grupy państw Unii Europejskiej, w których prowadzenie po spożyciu alkoholu traktowane jest najsurowiej. Dotyczy to również rowerzystów, a tych w czasie lata nagle przybywa. Wśród nich jest wielu takich, którzy myślą, że jazda jednośladem „po imprezie” ujdzie im na sucho; w końcu zagrażają przede wszystkim sobie. Nic podobnego! Polskie prawo traktuje rowerzystę równie srogo jak kierowcę samochodu, a policja wręcz poluje na takie osoby. Dzięki nim statystyka wykrywalności bardzo łatwo się poprawia. Co grozi za jazdę rowerem po pijanemu? Mandat to najłagodniejsza kara.
Przepisy regulujące kwestię odpowiedzialności kierujących pod wpływem alkoholu rozróżniają stan po spożyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości. Ten pierwszy występuje wówczas, gdy zawartość alkoholu w organizmie kontrolowanej osoby wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5 promila. Jeżeli jednak badanie wykaże, że zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość, to znaczy że jest to stan nietrzeźwości. Różnica ta ma ogromne znaczenie.
Wykroczenie czy przestępstwo
Kierowanie pojazdem, w tym również rowerem, przez osobę będącą w stanie po użyciu alkoholu, skutkuje odpowiedzialnością kierowcy na podstawie kodeksu wykroczeń. Sprawca popełnia wtedy wykroczenie, określone w art. 87 § 2 kw, jako prowadzenie pojazdu innego niż mechaniczny w stanie po użyciu alkoholu. Kiedy zatem, dochodzi do popełnienia przestępstwa? Zgodnie z polskim prawem karnym, przestępstwo popełnia osoba znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadząca na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż pojazd mechaniczny. Jest to przestępstwo z art. 178 a kk.
Poważne konsekwencje
Ile może nas kosztować taka przejażdżka? Zgodnie z postanowieniami kodeksu wykroczeń, osoby kierujące po spożyciu alkoholu podlegają karze aresztu do 14 dni, albo karze grzywny, która na mocy art. 24 kw, maksymalnie może wynosić 5 000 zł. Jednakże w stosunku do tych osób orzeka się również zakaz prowadzenia pojazdów, na okres od sześciu miesięcy do trzech lat. W praktyce oznacza, to że za jazdę tylko po spożyciu alkoholu grozi utrata prawa jazdy.
Znacznie większe nieprzyjemności będą mieć ci, którzy wybierając się na przejażdżkę, dopuszczą się przestępstwa. Jeżeli badanie wykaże, że zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub zawartość alkoholu w 1 dcm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg, rowerzysta popełnia przestępstwo z przepisu 178a Kodeksu Karnego, za co w myśl tego artykułu, grozi mu kara grzywny i pozbawienia wolności do 1 roku.
Jeszcze do r. 2011 przepisy nakładały na sądy obowiązek obowiązkowego orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od 1 roku do lat 10. Jednakże na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 5 maja 2009 roku regulacje, te zostały zmienione. Obecnie sądy orzekają zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca jadąc po pijanemu stworzył zagrożenie bezpieczeństwa w komunikacji. To sędzia zadecyduje, czy zakaz będzie dotyczył wyłącznie roweru, czy też zostanie rozszerzony na wszystkie rodzaje pojazdów.
Czy po imprezie mogę wrócić pieszo, prowadząc rower?
Jeżeli zdarzy nam się spożyć alkohol w czasie podróży rowerem, najlepszym sposobem na uniknięcie odpowiedzialności karnej lub za wykroczenie, jest prowadzenie roweru obok siebie. Takie zachowanie nie stanowi wykroczenia ani przestępstwa, gdyż osoba idąca i prowadząca obok siebie rower traktowana jest jako pieszy. Bez obaw możemy więc wybrać się na zakrapianą imprezę rowerem, a wrócić pieszo, pchając swój wcześniejszy środek transportu.
Warto zauważyć, że w myśl obowiązujących regulacji, jazda rowerem pod wpływem alkoholu jest karalna, ale wyłącznie, gdy kierujemy rowerem na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu.
_ Zdjęcia mają charakter wyłącznie ilustracyjny. Zamieszczone teksty nie dotyczą osób umieszczonych na zdjęciach. _
Inne porady Kancelarii Prawnej Domański i Wspólnicy, www.kpdi.pl: Instalacja LPG? Musisz znać te przepisy