Trwa ładowanie...
d8wvich

Kody na prawie jazdy. Co oznaczają dla motocyklistów?

Na rewersie prawa jazdy, pod informacją o posiadanych kategoriach, znajduje się pole, w którym umieszczane są różne kody liczbowe. Większość z tych adnotacji oznacza specjalne wymagania i ograniczenia względem pojazdu czy kierowcy. Wśród nich są nawet takie, które dotyczą tylko motocyklistów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Adnotacje na prawie jazdy najczęściej oznaczają dodatkowe wymagania dla kierowcy lub pojazdu.
Adnotacje na prawie jazdy najczęściej oznaczają dodatkowe wymagania dla kierowcy lub pojazdu. (autokult, Fot: Marcin Łobodziński)
d8wvich

Kody umieszczone na prawie jazdy mogą dotyczyć wielu różnych rzeczy – od wymaganych modyfikacji pojazdu (np. dla niepełnosprawnych kierowców) po ograniczenia dla kierowców. Kody te podzielone są na grupy i tak właśnie te zaczynające się od 01 dotyczą osób z wadami wzroku i należą do najczęściej umieszczonych na prawach jazdy.

Osoby, które mają taki wpis powinny dokładnie sprawdzić, jak on wygląda. Wszystko dlatego, że 01.01 to wymóg noszenia okularów, 01.02 soczewek kontaktowych, a dopiero 01.06 dopuszcza obie te możliwości. Zdarza się, że lekarz podczas badania wpisze pierwszą z tych kategorii, przez co zastąpienie okularów soczewkami będzie niezgodne z przepisami. Czasem zamiast 01.06 wpisywane jest po prostu 01, co w praktyce też umożliwia oba sposoby korekty wady wzroku.

Znaczna część kodów (a na ogół ich grup) dotyczy wymogów związanych np. z wadami wzroku czy słuchu, ale też modyfikacji pojazdów (najczęściej związanych ze sterowaniem nimi). Wiele z nich dotyczy zarówno kierowców, jak i motocyklistów. Przez to pojawiają się dość niespodziewane sytuacje, gdyż np. kod 10.02 wymaga, aby pojazd nie miał sprzęgła i jest ten sam dla aut, w których obsługuje się je nogą i motocykli, gdzie jest dźwignia ręczna. To samo oznacza kod 78.

d8wvich

Niektóre adnotacje mogą mieć zupełnie inny charakter i tu można wymienić też dość często pojawiający się kod 71, który po prostu oznacza, że jest to wtórnik prawa jazdy.

A jakie kody dotyczą tylko motocyklistów?

44 - wymagane modyfikacje motocykli i motorowerów (obowiązkowe stosowanie subkodów):

  • 44.01 - hamulec z pojedynczym sterowaniem,
  • 44.02 - zmodyfikowany hamulec ręczny,
  • 44.03 - zmodyfikowany hamulec nożny,
  • 44.04 - zmodyfikowana rączka przyspieszenia,
  • 44.05 - ręczna zmiana biegów i ręczne sprzęgło,
  • 44.06 - zmodyfikowane lusterko (lusterka) wsteczne,
  • 44.07 - zmodyfikowane wskaźniki kontrolne (kierunkowskazy, lampy hamulca),
  • 44.08 - wysokość siedzenia pozwalająca kierowcy na oparcie dwóch stóp na ziemi jednocześnie w pozycji siedzącej;

45 - wyłącznie motocykle z koszem;

72 - wyłącznie dla pojazdów kategorii A z maksymalną pojemnością skokową cylindra 125 cm³ oraz maksymalną mocą 11 Kw (A1).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d8wvich

Podziel się opinią

Share
d8wvich
d8wvich
Więcej tematów