Trwa ładowanie...
d3439dx

Jak zamontować fotelik dziecięcy?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak zamontować fotelik dziecięcy?
(Materiały prasowe)
d3439dx

Często bagatelizujemy zagrożenia, które mogą mieć miejsce podczas przewożenia autem dzieci. Powinny one niezależnie od dystansu podróżować w specjalnym foteliku. Jak go poprawnie zamontować?

Fotelik musi być dopasowany do wzrostu i ciężaru dziecka, koniecznie muszą być też zapięte pasy. Sama konstrukcja auta nie zagwarantuje bezpieczeństwa. Z danych wynika, że przewożenie dzieci w odpowiednio dobranych fotelikach obniża ryzyko obrażeń śmiertelnych o 71-75 proc. a obrażeń ciężkich o 67 proc.

Najbezpieczniej zamontować fotelik pośrodku tylnej kanapy, pod warunkiem, że miejsce to jest wyposażone w mocowanie ISOFIX lub 3-punktowy pas bezpieczeństwa. Wspomniane miejsce zapewnia ochronę podczas zderzenia bocznego - dziecko jest oddalone od strefy zgniotu. W innym przypadku sugeruje się umiejscowienie fotelika na tylnej kanapie za pasażerem - pozwala to na bezpieczne wsiadanie i wysiadanie, a dodatkowo daje możliwość nawiązania z maluchem kontaktu wzrokowego.

(fot. Materiały prasowe)

Najmłodsze dzieci w wieku do 12 lat mogą być przewożone na foteliku na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, jednak tylko w przypadku dezaktywowania poduszki powietrznej pasażera. Dzieci powyżej 12 lat nie muszą podróżować w foteliku, o ile mają więcej niż 150 cm wzrostu.

(fot. Materiały prasowe)

Dla bezpieczeństwa bardzo duże znaczenie ma odpowiednie zamontowanie fotelika. Dzieci ważące do 18 kg powinny być zabezpieczone 2 lub 3-punktowymi pasami bezpieczeństwa zaś najmłodsi (o wadze do 9 kg) powinni być przewożeni w fotelikach tyłem do kierunku jazdy. W ten sposób ich słaby jeszcze kręgosłup i główka są lepiej chronione. O ile to możliwe unikajmy poduszek podwyższających. Nie chronią one przy uderzeniach bocznych a w przypadku zderzeń czołowych - wyślizgują się spod dzieci.

d3439dx

Co na to wszystko przepisy Od 1999 r. prawo nakazuje przewożenie dzieci do lat 12 i poniżej 150 cm wzrostu w dopasowanych do ich wagi i wieku fotelikach bądź siedziskach podwyższających ich pozycję i umożliwiających prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa dla dorosłych.

(fot. Materiały prasowe)

Przyzwyczajenie najmłodszych do zapiętych pasów ma znaczenie edukacyjne i zwiększa świadomość już później dorosłych użytkowników samochodowych. Pamiętajmy, że zdecydowana większość wszystkich ofiar wypadków wśród dzieci w wieku 0-6 lat to pasażerowie pojazdów - aż 70,6 proc.

Źródło: Szkoła Auto Skoda

ll/moto.wp.pl

Foteliki samochodowe w świetnych cenach! Kliknij i sprawdź oferty!

d3439dx

Podziel się opinią

Share

d3439dx

d3439dx