Trwa ładowanie...

Jak zamontować fotelik dziecięcy?

Jak zamontować fotelik dziecięcy?Źródło: Materiały prasowe
d1u6y09
d1u6y09

Często bagatelizujemy zagrożenia, które mogą mieć miejsce podczas przewożenia autem dzieci. Powinny one niezależnie od dystansu podróżować w specjalnym foteliku. Jak go poprawnie zamontować?

Fotelik musi być dopasowany do wzrostu i ciężaru dziecka, koniecznie muszą być też zapięte pasy. Sama konstrukcja auta nie zagwarantuje bezpieczeństwa. Z danych wynika, że przewożenie dzieci w odpowiednio dobranych fotelikach obniża ryzyko obrażeń śmiertelnych o 71-75 proc. a obrażeń ciężkich o 67 proc.

Najbezpieczniej zamontować fotelik pośrodku tylnej kanapy, pod warunkiem, że miejsce to jest wyposażone w mocowanie ISOFIX lub 3-punktowy pas bezpieczeństwa. Wspomniane miejsce zapewnia ochronę podczas zderzenia bocznego - dziecko jest oddalone od strefy zgniotu. W innym przypadku sugeruje się umiejscowienie fotelika na tylnej kanapie za pasażerem - pozwala to na bezpieczne wsiadanie i wysiadanie, a dodatkowo daje możliwość nawiązania z maluchem kontaktu wzrokowego.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Najmłodsze dzieci w wieku do 12 lat mogą być przewożone na foteliku na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, jednak tylko w przypadku dezaktywowania poduszki powietrznej pasażera. Dzieci powyżej 12 lat nie muszą podróżować w foteliku, o ile mają więcej niż 150 cm wzrostu.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Dla bezpieczeństwa bardzo duże znaczenie ma odpowiednie zamontowanie fotelika. Dzieci ważące do 18 kg powinny być zabezpieczone 2 lub 3-punktowymi pasami bezpieczeństwa zaś najmłodsi (o wadze do 9 kg) powinni być przewożeni w fotelikach tyłem do kierunku jazdy. W ten sposób ich słaby jeszcze kręgosłup i główka są lepiej chronione. O ile to możliwe unikajmy poduszek podwyższających. Nie chronią one przy uderzeniach bocznych a w przypadku zderzeń czołowych - wyślizgują się spod dzieci.

d1u6y09

Co na to wszystko przepisy Od 1999 r. prawo nakazuje przewożenie dzieci do lat 12 i poniżej 150 cm wzrostu w dopasowanych do ich wagi i wieku fotelikach bądź siedziskach podwyższających ich pozycję i umożliwiających prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa dla dorosłych.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Przyzwyczajenie najmłodszych do zapiętych pasów ma znaczenie edukacyjne i zwiększa świadomość już później dorosłych użytkowników samochodowych. Pamiętajmy, że zdecydowana większość wszystkich ofiar wypadków wśród dzieci w wieku 0-6 lat to pasażerowie pojazdów - aż 70,6 proc.

Źródło: Szkoła Auto Skoda

ll/moto.wp.pl

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj