Trwa ładowanie...
dhz16kr

Jak rozpoznać nowe policyjne BMW?

Policja ma w parku maszyn nową broń do walki z piratami drogowymi. Ostatni przetarg wygrało BMW i ma dostarczyć 140 błyszczących sedanów serii 3 z mocnym silnikiem i napędem na cztery koła. Będą to nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami. Jak rozpoznać takie auta?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak rozpoznać nowe policyjne BMW?
(bmw)
dhz16kr

Przypominamy, że parametry przetargu były dość precyzyjne. Za 27 milionów złotych policja ma dostać 140 nowych samochodów wyposażonych w silnik o pojemności większej niż 1950 cm3 i mocy minimum 245 KM.

Wyłoniony w przetargu zwycięzca to BMW 330i XDrive. Auto ma silnik o mocy 252 KM i napęd na cztery koła, dzięki czemu przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,8 sekundy. Prędkość maksymalna radiowozu to 250 km/h.

Niewiele samochodów poruszających się po naszych drogach może się wykazać lepszymi osiągami, więc ucieczka przed policyjnym BMW będzie raczej bezsensowna. Dlatego lepiej zawczasu wiedzieć, jak rozpoznać taki radiowóz, żeby nie narazić się na spotkanie z mundurowymi zakończone koniecznością złożenia podpisu na blankiecie mandatowym.

dhz16kr

Światła do jazdy dziennej LED

Ze wstępnych informacji dotyczących przetargu wynikało, że wszystkie auta będą jednakowe i ze względu na konieczność obniżenia ceny, nie zostaną wyposażone w światła LED do jazdy dziennej. Wtedy rozpoznanie radiowozu nawet we wstecznym lusterku byłoby całkiem łatwe, bo niewielu prywatnych właścicieli czy też zarządców flot decyduje się na zakup BMW bez LED-ów.

Fot. Jakub Tujaka

Jednak ze względu na to, że policja dostanie pojazy po faceliftingu, to wszystkie radiowozy będą w te światła wyposażone.

Fot. Jakub Tujaka

Kolory lakierów

Do BMW 330i XDrive dostępna jest cała paleta lakierów, ale w dokumentach przetargowych zostały zawarte zapisy, że auta będą miały lakier z palety metalizowanych. W konfiguratorze BMW występuje tylko kilka takich. Jeden z nich prawdopodobnie będzie występował na większości pojazdów. Jest to odcień nazwany „szafirowoczarny metalik”.

bmw

Jednak ze względu na to, że zamówienie będzie tak duże, auta mogą występować także w innych kolorach. Jeśli mielibyśmy obstawiać, to radiowozy będą także szare, srebrne, brązowe i oczywiście granatowe.

dhz16kr

Oprócz tego wszystkie nowe radiowozy policyjne marki BMW będą miały z tyłu podwójne końcówki wydechów (jak każda wersja 330i XDrive). Być może ten detal nie będzie jako pierwszy rzucał się w oczy, ale jeśli przed nami będzie jechało nowe BMW w ciemnym kolorze i będzie miało dwie końcówki wydechów, to lepiej zachować ostrożność przy wyprzedzaniu.

Identyczne koła

Wszystkie radiowozy BMW będą miały takie same koła. W standardzie dla wersji 330i XDrive są 17-calowe felgi opisane w konfiguratorze jako V Spoke 395. Koła te nie wymagają dopłaty, dlatego też są jednymi z najpopularniejszych wzorów w tym rozmiarze występujących w BMW serii 3.

bmw

Przypominamy także, że auta policyjne mają zawsze dodatkowe nadajniki i odbiorniki, dlatego posiadają jedną lub dwie anteny na dachu albo na klapie bagażnika. To cecha charakterystyczna wszystkich pojazdów wykorzystywanych przez policję.

dhz16kr

Jak łatwo można wywnioskować, nowe policyjne radiowozy będą doskonale zakamuflowane, więc ich rozpoznanie na drodze nie będzie należało do łatwych. Sugerujemy więc, aby zawsze stosować się do przepisów drogowych, a wtedy nie grozi nam mandat.

Pierwsze dostawy radiowozów mają nastąpić jesienią tego roku.

dhz16kr

Podziel się opinią

Share

dhz16kr

dhz16kr