Trwa ładowanie...

Jak przygotować motocykl na zimę? Niezbędne kroki przed sezonem zimowym

Zimą większość motocyklistów rezygnuje z regularnej jazdy. Oznacza to zimowanie motocykla, które jednak powinno być poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami. Sprawdź jak przygotować motocykl na zimę i o jakich czynnościach trzeba pamiętać przed odstawieniem motocykla do garażu.

Materiał sponsorowany przez Inter Motors
 Źródło: materiały partnera
d28szw9
d28szw9

Jeśli uda się Wam odpowiednio zabezpieczyć motocykl na zimę, nawet jeśli będzie przebywał na świeżym powietrzu, wiosną będzie gotowy do jazdy. Dlatego przygotujcie swój pojazd do długiego postoju i nie chodzi nam wyłącznie o ciepły garaż. Dzięki tym czynnościom będziecie mogli cieszyć się sprawnym motocyklem w kolejnym sezonie.

Zimowanie motocykla - przechowuj pojazd w odpowiednich warunkach

Kiedy po zakończeniu sezonu na zewnątrz regularnie utrzymuje się niska temperatura, należy przygotować się na zimowanie jednośladu. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy właściciel posiada różne warunki do zimowania motocykla, jednak czasami zorganizowanie postoju w ogrzewanym garażu może być tańsze niż wszystkie naprawy, jakie czekają po zimowaniu na parkingu. Naturalnie najlepiej zimować motocykl w ogrzewanym pomieszczeniu. Optymalny będzie ogrzewany garaż, gdzie nie musicie obawiać się wilgoci czy niskich temperatur. Warto zadbać o takie miejsce, nawet kosztem skorzystania z odpłatnych usług, ponieważ minimalizujecie wówczas ryzyko zniszczenia jednośladu oraz przede wszystkim kradzieży.

Alternatywą dla garażu może być inne zamknięte pomieszczenie. Najlepiej zaparkować motocykl w ciepłym miejscu, ale jeśli nie macie możliwości przechowania maszyny w takim pomieszczeniu, dobrze przynajmniej zadbać o to, żeby jednoślad przebywał w dobrej kondycji z dala od wilgoci czy wyjątkowo niskich temperatur. Dlatego eksperci wystrzegają przed zimowaniem motocykla w popularnych blaszakach. W takim "garażu" pojazd narażony jest na wilgoć czy obecność pleśni, a samo zamknięcie zwłaszcza w konstrukcjach z tworzyw sztucznych jest łatwa do sforsowania przez złodzieja.

Oczywiście najgorszym sposobem na przechowanie motocykla na okres zimowy jest zaparkowanie go na wolnym powietrzu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że niektórzy właściciel jednośladów nie mają innej możliwości, niemniej z pewnością nie jest to zalecany sposób na zimowanie motocykla. Chodzi tu nie tylko o narażenie poszczególnych części na zniszczenie, ale także wysokie ryzyko kradzieży. Jeśli musicie zimować motocykl pod gołym niebem, koniecznie zadbajcie o jakościowe zabezpieczenia antykradzieżowe. Dotyczy to każdego pojazdu, bez względu na miejsce zimowania motocykla. Kotwa gruntowa oraz wytrzymały łańcuch powinny chronić każdy motocykl w czasie zimy. Można również wyposażyć blokadę w sygnał dźwiękowy, który w porę zaalarmuje właściciela lub przynajmniej odstraszy potencjalnego złodzieja.

d28szw9

Jak przygotować motocykl na zimę krok po kroku

Zanim przejdziemy do kolejnych etapów przygotowania maszyny do odpoczynku zimą, chcemy nadmienić, że kolejność poszczególnych działań nie jest przypadkowa! O jednoślad należy zadbać we właściwym porządku, w przeciwnym razie w motocyklu może dojść do usterek, o których przekonacie się dopiero w nowym sezonie. Żeby uniknąć awarii i wydatków, zwróć uwagę na to, w jakiej kolejności należy przygotować zimowany motocykl.

Krok 1 - Wyczyść i nasmaruj łańcuch

Na początek zadanie, które wymaga od Was cierpliwości. Czyszczenie łańcucha może być czasochłonne i nużące, ale bez wątpienia należy zadbać o to, żeby każde ogniwo przed nasmarowaniem było nienagannie czyste. Przydatna będzie w tym celu specjalna szczotka do czyszczenia łańcucha. Każde ogniwo najlepiej czyścić kilkukrotnie, gdyż zabrudzenia często bywają dobrze ukryte i trudno je zauważyć na pierwszy rzut oka. Przy okazji warto sprawdzić, czy łańcuch ma odpowiednie napięcie. Po czyszczeniu szczotką warto umyć całość ciepłą wodą i dopiero wówczas zabrać się do smarowania. Niezbędne smary do łańcucha znajdziecie w sklepie Inter Motors zarówno online, jak i stacjonarnie. Sieć posiada aż 37 sklepów w całej Polsce, zatem bez trudu znajdziesz miejsce, w którym oferowane są wyłącznie wysokiej jakości części, akcesoria, oleje oraz chemia do motocykli.

Krok 2 - Wymiana oleju silnikowego

Zimowanie motocykla oznacza optymalny czas na wymianę olejów oraz płynów. Zanim jednak zabierzecie sią za tę czynność, warto przygotować pojemnik na stary olej oraz niezbędne klucze. Przygotowanie motocykla do tego zadania najlepiej rozpocząć od rozłożenia maty chłonnej lub przynajmniej folii ochronnej. Następnie uruchom silnik na około 15 minut, aż silnik osiągnie odpowiednią temperaturę pracy. Dopiero wówczas odkręć korek spustowy i wymień olej silnikowy. Od razu możecie również zadbać o nowy filtr oleju. Przypominamy, że stary olej silnikowy może być gorący, a także o tym, że oleju silnikowego nie można wyrzucić byle gdzie. Przepracowany olej należy zawieźć do najbliższego punktu selektywnej zbiórki odpadów.

Krok 3 - Wymień płyny eksploatacyjne

Kolejny etap przygotowania motocykla polega na wymianie bądź uzupełnieniu płynów eksploatacyjnych. Płyn chłodniczy najlepiej wymienić na specjalny, bezwodny. Unikniecie w ten sposób problemów z tym elementem w mroźne dni. W tym aspekcie można polecić m.in. płyn Silkolene Mag Cool, który świetnie sprawdza się w niskiej temperaturze nawet do -40 stopni. Ponadto chroni motocykl przed korozją.

d28szw9

Krok 4 - Mycie motocykla

Poza czyszczeniem łańcucha koniecznie umyjcie cały pojazd. W przypadku zimowania dokładne umycie ma ogromne znaczenie dla motocykli, ponieważ resztki owadów czy błoto mogą poważnie wpłynąć na poszczególne elementy, jeśli ostaną się na pojeździe przez całą zimę. Najlepiej zrobić to ręcznie, dokładnie sprawdzając każdy zakamarek. Z myjką ciśnieniową powinniście podchodzić do pojazdu ostrożnie, żeby nie zmyć świeżo nałożonego smaru bądź nie uszkodzić układu zasilania, czyli gaźnika lub wtrysku paliwa oraz elektryki. Na koniec pozostawcie motocykl do wyschnięcia, a jeśli chcecie go wycierać, zróbcie to przy pomocy delikatnej szmatki, np. z mikrofibry. Unikniecie w ten sposób zarysowania lakieru. 

Krok 5 - Zadbaj o akumulator

O akumulator trzeba zadbać przede wszystkim, kiedy zimą pojazd będzie przechowywany na zewnątrz. Akumulator motocyklowy zimą rozładowuje się znacznie szybciej niż samochodowy. Dlatego aby uniknąć bezczynności, wyjmijcie akumulator i podłączcie go do automatycznej ładowarki. Kiedy już się naładuje, najlepiej przechowywać go w ciepłym pomieszczeniu.

Krok 6 - Zatankuj motocykl

Ogniska korozji to problem, którego obawia się każdy właściciel zimowanego pojazdu. Dlatego żeby rdza nie pojawiła się m.in. w baku, skuteczną metodą jest tankowanie motocykli po sam korek. W ten sposób chronicie układ paliwowy.

d28szw9

Krok 7 - przechowywanie opon

Jednym z elementów zimowania motocykla jest odpowiednie zadbanie o opony motocyklowe. Dobrą praktyką w trakcie zimy jest nie tylko przepalanie motocykla, ale również chociażby nieznaczna zmiana jest położenia średnio co 2-3 tygodnie. W ten sposób ciężar motocykla spoczywa w różnych ustawieniach, a dzięki temu zmienia się docisk w oponach. Tak unikniecie odkształceń. Opony motocyklowe odciąży także centralna stopka, ale także w przypadku takiego ustawienia warto co jakiś czas zmieniać środek ciężkości, żeby odciążyć nieco opony motocyklowe.

Krok 8 - Okryj motocykl pokrowcem

Użycie pokrowca jest uzasadnione nie tylko w sytuacji, kiedy zimujecie jednoślad na świeżym powietrzu. Również w przypadku długiego postoju w odpowiednich warunkach, warto na zakończenie sezonu skorzystać z pokrowca. Wynika to chociażby z faktu, że chronicie w ten sposób motocykl przed zakurzeniem. Jednocześnie warto wybrać pokrowiec wykonany z oddychającego materiału, żeby pod spodem nie gromadziła się wilgoć, która może wpłynąć niekorzystnie na stan silnika i pozostałych części maszyny.

Teraz wiecie już, jak zadbać o swój jednoślad przed zimą. Jeśli zadbacie o wszystkie wymienione wcześniej kroki, zakonserwujecie odpowiednio swój motocykl, od silnika po olej i jego właściwości. Zimowanie motocykla to ważne przedsięwzięcie, ale jest ono konieczne, jeśli chcecie cieszyć się z maszyny na lata.

Materiał sponsorowany przez Inter Motors
d28szw9
d28szw9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj