Zbliża się jesień, podczas której dochodzi do znacznie większej niż w innych porach roku liczby wypadków. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak duży wpływ na bezpieczeństwo ma odpowiednie ustawienie świateł.
Zanim wyruszymy w drogę pamiętajmy, że prawidłowo ustawione światła mają wielkie znaczenie dla widoczności samochodu na drodze, komfort jazdy oraz bezpieczeństwo - zarówno nasze, jak i innych uczestników ruchu. Regularne sprawdzanie oświetlenia to podstawowa kwestia, o której powinien pamiętać każdy zmotoryzowany.
Według badań Instytutu Transportu Samochodowego na warszawskich ulicach zaledwie 1 proc. pojazdów posiada światła spełniające wszystkie wymagania przepisów ruchu drogowego i homologacji pojazdów. 40 proc. mieści się w zakresie bezpieczeństwa określanego przez przyrządy Stacji Kontroli Pojazdów, natomiast aż 10 proc. aut nie spełnia żadnych wymaganych norm i warunków technicznych.
Światła samochodowe oświetlają drogę oraz pobocze w ograniczonym zakresie. Ich zasięg zależny jest przede wszystkim od stanu technicznego, ustawienia, czystości oraz rodzaju zastosowanych żarówek. Te wszystkie czynniki wpływają na jakość jazdy orz bezpieczeństwo ruchu drogowego. Pamiętajmy, że nieprawidłowo ustawione reflektory mogą doprowadzić nie tylko do osłabienia widoczności na drodze, ale również do oślepiania innych kierowców.
Lampy samochodowe powinny być sprawdzane podczas obowiązkowych badań w Stacji Kontroli Pojazdów. Ideałem byłaby profilaktyczna, wynikająca ze świadomości kierowcy kontrola raz w roku, np. przed okresem jesienno-zimowym. Pamiętajmy jednak, że na ustawienie świateł wpływa także wymiana i dobór dobrej jakości żarówek. Wymieniając je zawsze róbmy to parami, dbajmy by obie były tego samego typu i producenta, a po wymianie kontrolujmy i korygujmy ustawienie świateł.
Sami także możemy bardzo łatwo sprawdzić ustawienie reflektorów. Wystarczy dokładnie zaobserwować, jak wygląda wiązka światła naszego auta na płaskiej powierzchni prostopadłej do jezdni i naszego samochodu - np. na ścianie budynku, bramie garażowej czy tyle autobusu. Światła powinny tworzyć dwa trójkąty znajdujące się na tej samej wysokości. Gdy jedna strona świeci krzywo lub zbyt wysoko, oznacza to konieczność korekty.
Źródło: Hella
ll/moto.wp.pl