Trwa ładowanie...

Jak poprawnie wybić szybę w aucie. Pomoc w razie wypadku

Podczas wypadku na drodze może się zdarzyć, że drzwi do samochodu odmówią posłuszeństwa. Wtedy jedyna rozsądna droga prowadzi przez okno. Jeśli szyba nie stłukła się w wyniku wypadku, trzeba będzie ją zbić.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jak poprawnie wybić szybę w aucie. Pomoc w razie wypadkuŹródło: Youtube.com
d45c0aa

W razie kolizji liczy się szybkość, z jaką wydostaniesz się z auta. Jeśli nie będziesz w stanie otworzyć drzwi, warto dowiedzieć się, jak poprawnie wybić samochodową szybę. Liczy się nie tyle siła ciosu, co technika.

Czym wybijać szybę

Do tego zadania nada się praktycznie każdy odpowiednio twardy przedmiot. Może to być na przykład coś, co zwykle znajdziemy w samochodzie, na przykład klucz do kół czy gaśnica. Niestety, tych przedmiotów zwykle nie wozi się w pobliżu kierownicy, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalny zbijak do szyby, który włożysz do schowka przy drzwiach albo położysz na miejscu pasażera. Możesz też zdecydować się na poręczny brelok ze zbijakiem.

Zasada jego działania jest bardzo prosta. Wystarczy mocno szarpnąć, gdy klucze są w stacyjce, a kolorowa część z kółkiem odczepi się, pozostawiając w dłoni resztę multitoola. Następnie należy przytknąć punktak do szyby i mocno docisnąć. Zamontowana w środku sprężyna odciąga szpikulec i zamienia siłę nacisku w uderzenie, które będzie w stanie poradzić sobie nawet ze wzmocnioną samochodową szybą.

Zbicie samochodowej szyby nie jest prostym zadaniem Fotolia
Zbicie samochodowej szyby nie jest prostym zadaniem Źródło: Fotolia

Nie potrzebujesz wymachu, nie musisz więc martwić się o miejsce w aucie. Dodatkowo dzięki przymocowaniu do kluczyków zawsze będziesz wiedzieć, gdzie go znajdziesz. Poza zbijakiem do szyb urządzenie wyposażono również w ostrze do cięcia pasów, niewielką latarkę i sygnał ostrzegawczy. W bardziej zaawansowanych modelach znajdziesz też miernik ciśnienia opon i stanu zużycia bieżnika.

d45c0aa

Jak wybić szybę z zewnątrz

Sytuacja, w której jest się osobą udzielającą pomocy, jest z jednej strony dużo prostsza – zawsze można pobiec po potrzebny sprzęt do swojego auta lub uzyskać pomoc z zewnątrz – a z drugiej trudniejsza. Pod wpływem impulsu możesz bowiem wyrządzić krzywdę zarówno sobie, jak i osobom uwięzionym w aucie.

Przede wszystkim należy wybrać szybę, za którą nie ma poszkodowanych, a jeśli samochód jest pełen, należy nakazać pasażerom odsunięcie się od drzwi możliwie jak najdalej oraz zasłonięcie oczu. Opadające odłamki mogą być bardzo niebezpieczne. Należy również zabezpieczyć dłoń przed ewentualnym uszkodzeniem przy wybijaniu. W tym celu warto owinąć ją kawałkiem materiału.

Wypadki na drodze mogą przytrafić się każdemu, jednak najważniejsze jest to, jak poradzisz sobie w kryzysowej sytuacji. Mając przy stacyjce praktyczny multitool, będziesz mógł bez problemu wydostać się z auta nawet w sytuacji, która pozornie wydaje się bez wyjścia.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d45c0aa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45c0aa
d45c0aa
Więcej tematów