Trwa ładowanie...
d39vxfq

Jak bezpiecznie przewozić dziecko?

d39vxfq
d39vxfq

Przewożenie dziecka w samochodzie jest często prawdziwym wyzwaniem i próbą cierpliwością dla rodziców. Na co zwrócić uwagę, gdy mamy w aucie małego pasażera?

Na początek scenariusz, który może zdarzyć się w trakcie jazdy z dzieckiem. Załóżmy, że fotelik mamy już zamontowany. Jeśli jedno z rodziców planuje usiąść z tyłu razem z maluchem lub wyposażyć je w zabawki, kanapki i soczki, a do tego poluzować pasy, bo dziecko nie lubi być nimi unieruchomione, to należy powiedzieć "stop". Właśnie popełniono trzy błędy, które mogą zagrozić bezpieczeństwu.

Pamiętajmy, że dorosłego pasażera chronią pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, zagłówki i wiele innych systemów. Dziecka nie chroni nic, w dodatku posiada ono inną budowę anatomiczną, stąd jest bardziej podatne na obrażenia. W chwili obecnej dziecko do 12 roku życia lub osiągnięcia 150 cm wzrostu powinno podróżować w foteliku. Pod koniec września ma wejść w życie ustawa zmieniająca ten przepis, likwidująca kryterium wieku a wprowadzająca wymóg przewożenia dzieci do 135 cm wzrostu w fotelikach oraz zakazująca przewożenie dzieci do 3 lat w autach nieposiadających pasów bezpieczeństwa.

(fot. materiały prasowe)
Źródło: (fot. materiały prasowe)

Ustawa zezwala także na przewożenie maluchów w fotelikach tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, pod warunkiem wyłączenia poduszki powietrznej. Mimo zmiany przepisów warto wozić dziecko w foteliku jak najdłużej, do czasu gdy będziemy mogli poprawnie zapiąć je w pasach bezpieczeństwa i wybierać dla nich tylną kanapę. Zarówno trzypunktowe pasy bezpieczeństwa jak i poduszki powietrzne są projektowane dla dorosłych i niekoniecznie zadziałają prawidłowo w przypadku małych pasażerów.

d39vxfq

Jaki fotelik będzie najlepszy? Ten pasujący do samochodu i dziecka. Nie istnieje produkt idealny, pasujący do każdego auta i dziecka bez wyjątku. Przy podjęciu dobrej decyzji pomocne okażą się trzy podstawowe kroki. Pierwszy to wybór odpowiedniej kategorii wagowej fotelika (najpopularniejsze to 0-13 kg, 9-18 kg i 15-36 kg). Gdy już to ustalimy, wybierzmy kilka lub kilkanaście modeli z dobrymi notami w niezależnych testach zderzeniowych, to nasz drugi krok. Trzecim zaś powinna być przymiarka - fotelika do auta oraz fotelika do dziecka.

(fot. materiały prasowe)
Źródło: (fot. materiały prasowe)

Warto włożyć w to odrobinę wysiłku, gdyż potem może się okazać, że fotelika nie da się zamontować w naszym aucie (czasami w ogóle, albo tylko niepoprawnie), lub nie pasuje do naszego dziecka. Przykładem mogą być sytuacje, gdy pas bezpieczeństwa jest za krótki, aby zamontować za jego pomocą fotelik, siedzisko dla dziecka nie pasuje do profilu kanapy (jest niestabilne, ustawione zbyt pionowo), nie da się poprawnie poprowadzić pasów samochodowych lub jest ono za małe dla danego samochodu.

d39vxfq

O czym warto jeszcze pamiętać? Nigdy nie przewoźmy dziecka na rękach pasażera - podczas zderzenia nawet najsilniejsza mama nie będzie w stanie go utrzymać. Przed każdą podróżą sprawdźmy poprawność i stabilność zamontowania fotelika oraz właściwe zapięcie w nim dziecka. Najbezpieczniejszym miejscem w samochodzie dla malucha jest środkowe siedzenie tylnej kanapy. Jeśli montaż na nim jest niemożliwy - montujemy siedzisko za fotelem pasażera.

(fot. materiały prasowe)
Źródło: (fot. materiały prasowe)

Unikajmy sadzania dorosłego pasażera z tyłu obok dziecka w foteliku, jeśli nie ma takiej konieczności. Podczas wypadku ciało dorosłego może spowodować poważne obrażenia u dziecka. Nie decydujmy się też na przewóz malucha na przednim siedzeniu. W przypadku fotelików 0-13 kg poduszka powietrzna stanowi dla niego śmiertelne zagrożenie, zaś u starszych dzieci może spowodować poważne obrażenia, np. nóżek. Trzeba się też wystrzegać jedzenia w czasie jazdy - może dojść do zadławienia lub zakrztuszenia, w sytuacji gdy nie będziemy w stanie zatrzymać samochodu i udzielić dziecku pomocy.

d39vxfq

Bezpieczeństwo dzieci zależy także od tego, jak podróżują dorośli. Dbajmy, by każda z podróżujących osób miała zapięte pasy. Niezapięty pasażer w razie wypadku stanowi śmiertelne zagrożenie dla innych osób w samochodzie. Poza tym warto dbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie również z myślą o pociechach - sprawdzajmy więc za każdym razem, czy mamy poprawnie zapięte pasy oraz dobrze ustawione zagłówki.

Źródło: Lotos

ll/sj, moto.wp.pl

d39vxfq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39vxfq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj