ycipk-653ut6
ycipk-653ut6

Iran "nie zamierza zablokować" Cieśniny Ormuz

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-653ut6

Iran w pełni kontrolują Cieśninę Ormuz, ważny szlak morski dla światowego transportu ropy naftowej, i nie zamierza jej zablokować - oświadczył dowódca marynarki wojennej irańskich Strażników Rewolucji, admirał Ali Reza Tangsiri.

Jego wypowiedź przekazała państwowa agencja prasowa IRNA. Strażnicy Rewolucji to elitarna formacja irańskich sił zbrojnych.

Agencja Associated Press wskazuje, że wypowiedź admirała mogła mieć na celu potwierdzenie irańskiej dominacji militarnej wokół cieśniny w obliczu powiększającej się tam obecności sił amerykańskich.

ycipk-653ut6

Z drugiej strony - zauważa AP - Tangsiri chciał też uspokoić światowe rynki ropy, na których ceny surowca wahają się z powodu obaw, iż Iran w odpowiedzi na międzynarodowe sankcje związane z jego kontrowersyjnym programem atomowym może zablokować cieśninę.

Cieśnina Ormuz łączy Zatokę Perską z Oceanem Indyjskim; transportowana jest nią ropa naftowa z Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu i Iraku do Europy i USA. Dziennie przepływa tamtędy 17 milionów baryłek surowca, a także dostawy skroplonego gazu z Kataru.

Samochody nowe i używane w atrakcyjnych cenach. Sprawdź oferty!

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-653ut6

ycipk-653ut6
ycipk-653ut6