Trwa ładowanie...
Auto Świat
policja
01-04-2011 14:40

Dokumenty proszę! Jak wygląda kontrola

Dokumenty proszę! Jak wygląda kontrolaŹródło: sxc.hu
d1o0tqi
d1o0tqi

| [

]( http://www.auto-swiat.pl/ ) |
| --- |Kontrola drogowa to sytuacja stresująca dla obu stron. Zatrzymanie do kontroli drogowej wywołuje niepokój u niemal każdego kierowcy. Jednak w stresie jesteśmy nie tylko my - pamiętajmy, że policjant zawsze musi się liczyć z tym, że przypadkowo zatrzyma np. uzbrojonych przestępców wracających z akcji. Właściwe postępowanie obu stron może szybko rozładować atmosferę, niewłaściwe - prowadzić do nieszczęścia.

(fot. Marek Wieliński)
Źródło: (fot. Marek Wieliński)

Eleganckie zatrzymanie samochodu to najlepszy wstęp do rozmowy. Przepisy nakazują policjantowi podanie sygnału do zatrzymania w taki sposób, by kierowca mógł bezpiecznie zatrzymać pojazd we wskazanym miejscu. Łatwo ten warunek spełnić przy tzw. rutynowej kontroli, trudniej - gdy zatrzymuje się pędzące auto po zmierzeniu jego prędkości. Mimo wszystko, szczególnie w tej drugiej sytuacji, starajmy się bez pisku opon stanąć we wskazanym miejscu - inaczej naprawdę trudno będzie przekonać policjanta, że wprawdzie przekroczyliśmy nieco prędkość, ale w pełni panowaliśmy nad autem.

d1o0tqi

Coraz częściej sygnał do zatrzymania policjanci podają z radiowozu. Pamiętajmy, że możemy zostać zatrzymani z samochodu, także nieoznakowanego. Trzeba też wiedzieć, że przepisy nakazują zatrzymanie pojazdu w miejscu, w którym nie zagraża to bezpieczeństwu ruchu - policjant może więc nakazać nam jazdę za radiowozem. Na koniec wspólnej podróży niech nie zdziwią nas manewry policyjnego auta - powinno ono, jeśli to możliwe, ustawić się za zatrzymanym pojazdem.

(fot. Marek Wieliński)
Źródło: (fot. Marek Wieliński)

Policjant umundurowany może dać sygnał do zatrzymania tarczą (lizakiem) albo po prostu ręką. Policjant w ubraniu cywilnym musi do tego użyć tarczy. Ponadto funkcjonariusz nieumundurowany może zatrzymywać pojazdy wyłącznie na terenie zabudowanym. Nie ma natomiast żadnego przepisu, który nakazywałby mu stać przy radiowozie albo w towarzystwie umundurowanego kolegi. Na sygnał podany lizakiem lub latarką na obszarze zabudowanym przez osobę w ubraniu cywilnym musimy się więc zatrzymać!

Lepiej nie zostać uznanym za przestępcę. Pamiętajmy, że nie reagując na wezwanie do zatrzymania, automatycznie uruchamiamy procedurę pościgową i możemy być traktowani jako potencjalni przestępcy. Jeśli rzeczywiście są uzasadnione powody do obaw przed fałszywymi policjantami (np. przewozimy znaczną sumę pieniędzy), należy natychmiast zadzwonić pod numer alarmowy (112 lub 997), by potwierdzić zatrzymanie do kontroli i/lub wyjaśnić powód niezatrzymania auta.

d1o0tqi

Czasem trzeba pogodzić się z niezbyt miłym traktowaniem. W sytuacjach szczególnych policjant ma prawo zażądać od podróżnych opuszczenia pojazdu, stanięcia w rozkroku z rękami na dachu (lub boku) auta, a nawet położenia się na drodze (poboczu) twarzą do ziemi. W takich sytuacjach dyskusje mogą skończyć się tragicznie!

Dokumenty zawsze wyjmuj z okładek - to nie wymysł policjanta. Podstawowe dokumenty, które musimy okazać, to prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz dowód wykupienia polisy OC. Wewnętrzne przepisy nakazują policjantom, by prosili o podanie ich bez okładek, etui itp.

(fot. sxc.hu)
Źródło: (fot. sxc.hu)

Poznaj prawo:
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 18 lipca 2008 roku w sprawie kontroli ruchu drogowego:

§ 2. 1. Policjant umundurowany w warunkach dostatecznej widoczności podaje sygnały tarczą do zatrzymywania pojazdów lub ręką, a w warunkach niedostatecznej widoczności – latarką ze światłem czerwonym albo tarczą do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym lub światłem czerwonym.

  1. Policjant nieumundurowany jest uprawniony do zatrzymywania kierującego pojazdem wyłącznie na obszarze zabudowanym.
  2. Policjant nieumundurowany w warunkach dostatecznej widoczności podaje sygnały tarczą do zatrzymywania pojazdów, a w warunkach niedostatecznej widoczności – latarką ze światłem czerwonym albo tarczą do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym lub światłem czerwonym.
  3. Policjant jadący pojazdem samochodowym może podawać kierującemu pojazdem polecenia do określonego zachowania za pomocą urządzeń nagłaśniających, sygnalizacyjnych lub świetlnych. (...)

§ 4.3 Przystępując do czynności kontrolnych, policjant może wydać polecenie unieruchomienia silnika pojazdu.

  1. Do pojazdu policyjnego uczestnik ruchu może być wpuszczony tylko w razie konieczności: 1) udzielenia pomocy choremu lub rannemu; 2) doprowadzenia do jednostki policji, izby wytrzeźwień lub placówki służby zdrowia; 3) poddania badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, jeżeli wykonanie tej czynności w innych warunkach byłoby niemożliwe lub mogłoby zakłócić porządek; 4) okazania przebiegu zarejestrowanego wykroczenia; 5) przeprowadzenia czynności procesowych.

sj/mw/mw

d1o0tqi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o0tqi
Więcej tematów