DK79
DK79 to symbol drogi krajowej, która zaczyna się w środkowej Polsce i prowadzi na południe państwa, zahaczając też o południowy wschód. Długość DK79 wynosi około 450 km.
DK79 – opis trasy
- Piaseczno;
- Góra Kalwaria;
- Zwoleń;
- Ożarów;
- Sandomierz;
- Pacanów;
- Trzebinia;
- Chrzanów;
- Jaworzno;
- Sosnowiec;
- Mysłowice;
- Chorzów.
Droga krajowa nr 79 łączy w sumie cztery województwa: mazowieckie, świętokrzyskie, małopolskie i śląskie. Co ciekawe przebieg DK79 na zdecydowanej większości jej odcinków jest równoległy do przebiegu rzeki Wisły.
DK79 – rozbudowa
Od dłuższego czasu droga krajowa nr 79 przechodzi szereg kosmetycznych prac na niewielkich fragmentach i dopiero powstanie obwodnicy Zabierzowa będzie pierwszą od dawna poważną inwestycją dotyczącą tej arterii.
Obejście miasta Zabierzów będzie liczyć 10,2 km długości i ma być gotowe w 2023 r. (stan na październik 2017 r.). Ta część DK79 zostanie włączona w skład Północnej Obwodnicy Krakowa i będzie trasą klasy GP z trzema skrzyżowaniami, tunelem dwukomorowym i kilkunastoma obiektami mostowymi (wiaduktami, estakadami oraz mostami). Kwota przeznaczona na tę inwestycję to 300 mln zł.
DK79 – ceny
Za podróż drogą krajową nr 79 nic nie zapłacą osoby prowadzące motocykle oraz pojazdy samochodowe, których masa całkowita wynosi maksymalnie 3,5 tony.
Stawkami za przejazd DK79 są natomiast objęci kierowcy pojazdów cięższych niż wspomniane 3,5 t oraz wszystkich autobusów (bez względu na to, ile wynosi ich masa całkowita). Zapłacą oni za korzystanie z następujących odcinków trasy nr 79 (stan na październik 2017 r.):
- Jaworzno (od granicy miasta) - Chrzanów;
- Chrzanów - węzeł Chrzanów I;
- węzeł Chrzanów I - Trzebinia;
- Trzebinia - Dulowa;
- Dulowa - Krzeszowice;
- Krzeszowice - Rudawa;
- Rudawa - Zabierzów;
- Zabierzów - Kmity;
- Kmity - węzeł Modlniczka.
Cennik za jazdę po drodze krajowej nr 79 nie zależy tylko od masy całkowitej danego pojazdu, ale również od tego, jakie normy emisji spalin on spełnia. Najmniej zapłacą ci kierowcy, których pojazdy są zgodne z najnowszymi, czyli najbardziej surowymi i ekologicznymi normami. W oparciu o te dwa czynniki na DK79 obowiązują następujące ceny (stan na październik 2017 r.):
- od 0,16 do 0,32 zł/km dla pojazdów o masie całkowitej 3,5-12 ton oraz autobusów bez względu na ich masę;
- od 0,42 do 0,21 zł/km dla pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 12 ton.
Za korzystanie z drogi krajowej nr 79 można płacić jedynie elektronicznie. W tym celu wykorzystywane jest urządzenie pokładowe viaAUTO, które umieszcza się na przedniej szybie pojazdu. Za jego pomocą przesyłane są informacje o danym samochodzie lub autobusie do kolejnych bramek mijanych na DK79. Na koniec, na podstawie przejechanego dystansu, normy emisji spalin i masy całkowitej pojazdu wyliczana jest ostateczna suma za podróż krajową trasą nr 79.
Komentarze