Trwa ładowanie...
d28szw9

DK3

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons GFDL
Źródło: Wikimedia Commons GFDL

Droga krajowa nr 3 (DK3) przebiega wzdłuż granicy Polski z Niemcami i prowadzi z województwa zachodniopomorskiego na Dolny Śląsk (przez woj. lubuskie).

DK3 – opis trasy

Swój początek droga krajowa nr 3 ma w centrum Świnoujścia, skąd prowadzi na wschód, w stronę Międzyzdrojów. Jakuszyce, gdzie znajduje się przejście graniczne z Czechami, to z kolei ostatni punkt na mapie, o który zahacza DK3. Poza tym przebieg drogi krajowej nr 3 obejmuje takie miejscowości, jak m.in.:

DK3 ma poza tym spore znaczenie dla ruchu międzynarodowego. Krajowa "trójka" jest bowiem jedyną polską trasą, która wchodzi w skład popularnej drogi europejskiej E65 łączącej Szwecję (Malmö) i Grecję (Chaniá, Kreta).

Co ciekawe długość DK3 wynosiła pierwotnie około 504 km. Ponieważ jednak DK3 jest stopniowo zastępowana przez trasę szybkiego ruchu S3, obecnie tylko jej około 230-kilometrowy odcinek spełnia wymagania klasy GP, która jest charakterystyczna dla dróg krajowych (stan na październik 2017 r.). Do 2023 r. DK3 powinna całkowicie zniknąć z drogowej mapy Polski, gdyż do tego czasu arteria S3 ma być już gotowa.

Po trasie nr 3 mogą jeździć tylko te pojazdy, których nacisk pojedynczej osi nie przekracza wartości 11,5 tony.

DK3 – czy jest płatna?

Ani kierowcy motocykli i pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 t, ani osoby prowadzące cięższe środki transportu nie muszą płacić za przejazd po DK3. Oczywiście dotyczy to tylko tych odcinków, które nadal odpowiadają techniczno-użytkowym standardom drogi krajowej.

W miejscach, gdzie DK3 została przebudowana i spełnia już wymagania typowe dla dróg ekspresowych, podróż nią może nie być darmowa dla kierowców pojazdów o DMC powyżej 3,5 t. Takie osoby powinny więc sprawdzić, które odcinki drogi ekspresowej S3 są objęte cennikiem.

d28szw9

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28szw9
d28szw9
d28szw9
Więcej tematów
d28szw9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj