DK24
Droga krajowa nr 24 łączy miejscowość Pniewy z krajową 22-ką w Wałdowicach. Długość DK24 wynosi około 73 km. Trasa biegnie przez teren województwa wielkopolskiego i lubuskiego.
DK24 - opis trasy
DK24 swoją trasę rozpoczyna w południowej części Pniew. Przebiega przez miasta takie jak:
- Lubosz;
- Kwilcz;
- Przytoczna;
- Skwierzyna;
- Rudnica.
Po opuszczeniu Pniew DK24 kieruje się na zachód mijając Lubosz i Orzeszkowo. W Kwilczu krajowa 24-ka przecina drogę wojewódzką nr 186. Następnie przejeżdża przez wieś Rozbitek, Kamionna, przecina rzekę Kamionkę i dociera do Gorzynia. Tam od drogi krajowej nr 24 odbija wojewódzka 160-tka. Zaraz za Gorzyniem DK24 wkracza na teren województwa lubuskiego. Za wsią Wierzbno przecina wojewódzką 192-kę prowadzącą do osady Nowiny. Zaraz za miejscowością Przytoczna, krajowa 24-ka łączy się z drogą ekspresową S3. Mijając rzekę Obrę, na wysokości ulicy Gorzowskiej, droga odbija w lewo zjeżdżając z ekspresówki. Kolejne kilkanaście kilometrów DK24 prowadzi przez lasy, aż dociera do Wałdowic, gdzie kończy swój bieg i wpada w drogę krajową nr 22.
DK24 - modernizacje
Na przestrzeni lat DK24 była wielokrotnie remontowana. Na trasie powstały nowe ronda i skrzyżowania. W 2012 roku skończono budowę drogi ekspresowej S3, z którą krajowa 24-ka łączy się za wsią Chełmicko.
Jesienią 2017 roku ze względu na remont nawierzchni mogły wystąpić utrudnienia w ruchu na DK24 na 5,5-kilometrowym odcinku Skwierzyna-Wałdowice.
Droga krajowa nr 24 od czasu powstania miała kilkukrotnie zmienianą numerację. W latach 1920-1940 miała nr 3. Następnie przyznano jej nr 17. Odcinek Ociosna-Skwierzyna miał nr E14, a Skwierzyna-Pniewy T8.
DK24 - czy jest płatna?
Od 9 lipca 2017 roku droga krajowa nr 24 należy do systemu poboru opłat viaTOLL. Wiąże się to z koniecznością uiszczenia opłaty przejazdowej w przypadku pojazdu o masie większej niż 3,5 t. Płatnością objęto 53-kilometrowy odcinek Pniewy-Skwierzyn. Za przejazd należy zaplacić za pomocą strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Koszt przejazdu DK24 wyliczany jest na podstawie masy całkowitej pojazdu i klasy emisji spalin.
Za przejazd drogą typu G i GP zapłacimy od 0,16 do 0,32 zł/km. Za próbę uniknięcia opłaty grozi kara grzywny w wysokości 250-1500 zł.
System viaTOLL stale się rozwija - obejmuje już ponad 360 km dróg krajowych. Aby uniknąć grzywny, warto śledzić listę odcinków płatnych na stronie viaTOLL.
Na drodze krajowej nr 24 możliwy jest ruch pojazdów o dopuszczalnym 10-tonowym nacisku na pojedynczą oś.
DK24 - atrakcje turystyczne
Na trasie krajowej 24-ki można natrafić na wiele jezior pełnych wypożyczalni sprzętu wodnego i kąpielisk. Biorąc pod uwagę czystość wody i atrakcje, warto odwiedzić jeziora: Gorzyńskie, Tuczno lub Głębokie. Przy połowie karpia sprawdzi się jezioro Pniewy.
W miejscowości Pniewy warto zobaczyć poźnogotyckie świątynie takie jak: Kościół Św. Wawrzyńca, Kościół Św. Ducha.
Komentarze