DK19
Oznaczenie DK19 jest przyporządkowane do drogi krajowej położonej wyłącznie na obszarze Polski Wschodniej. Długość DK19 wynosi 592 km.
DK19 – opis trasy
Droga krajowa nr 19 startuje w Kuźnicy, na przejściu granicznym z Białorusią, a kończy się przy granicy ze Słowacją, w Barwinku. Trasa nr 19 ciągnie się od Podlasia, przez Mazowsze i Lubelszczyznę, aż po Podkarpacie. W sumie łączy więc cztery regiony, a najważniejszymi dla przebiegu DK19 miejscowościami są:
- Sokółka;
- Białystok;
- Bielsk Podlaski;
- Siemiatycze;
- Międzyrzec Podlaski;
- Radzyń Podlaski;
- Lubartów;
- Lublin;
- Kraśnik;
- Janów Lubelski;
- Nisko;
- Sokołów Małopolski;
- Rzeszów;
- Dukla.
Tym samym droga krajowa nr 19 jest łącznikiem pomiędzy aż trzema aglomeracjami: rzeszowską, lubelską i białostocką. Poza tym DK19 stanowi europejski korytarz zapewniający komunikację pomiędzy Słowacją oraz państwami nadbałtyckimi.
Co ciekawe dopiero w latach 80. ubiegłego wieku droga krajowa nr 19 zyskała przebieg podobny do dzisiejszego. Wcześniej jej obecna trasa była podzielona pomiędzy kilka innych arterii, takich jak:
- droga międzynarodowa E12 (pomiędzy Białymstokiem i Kudową-Zdrojem);
- droga państwowa nr 24 (pomiędzy Lublinem i Radzyniem Podlaskim);
- droga państwowa nr 26 (pomiędzy Lublinem i Rzeszowem);
- droga państwowa nr 192 (pomiędzy Radzyniem Podlaskim i Białymstokiem).
DK19 – kiedy zmieni się w S19?
W przyszłości miejsce DK19 na mapie Polski zajmie droga ekspresowa S19, która jednak jeszcze przez długi czas będzie w budowie. Możliwe, że krajowa "dziewiętnastka" zniknie w 2025 r., jeśli do tego czasu powstanie odcinek S19 od Sokółki do Kuźnicy. Drogowcy mają zająć się jego budową w 2022 r. (stan na październik 2017 r.).
DK19 – czy jest płatna?
Wszędzie tam, gdzie DK19 nie została jeszcze zastąpiona przez S19, przejazd tą arterią jest darmowy dla wszystkich grup pojazdów. Należy się jednak spodziewać, że w miejscach, gdzie droga krajowa nr 19 zostanie podczas modernizacji dostosowana do parametrów "ekspresówki", jej poszczególne odcinki mogą stać się płatne, ale tylko dla kierowców autobusów i pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony.
Już teraz na niektórych fragmentach drogi ekspresowej S19 obowiązuje cennik.
Komentarze