DK17
DK17 to droga krajowa, która biegnie ze środkowo-wschodniej części Polski w kierunku południowo-wschodnim. Długość DK17 w przybliżeniu wynosi 306 km.
DK17 – opis trasy
Droga krajowa nr 17 zaczyna się na wschód od Warszawy, w pobliżu osiedla Stara Miłosna i wsi Zakręt, zaś kończy się na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Hrebennem. Przebieg DK17 obejmuje województwo mazowieckie i lubelskie, w tym takie miejscowości, jak:
- Wiązowna;
- Otwock;
- Kołbiel;
- Garwolin;
- Gończyce;
- Ryki;
- Piaski;
- Fajsławice;
- Krasnystaw;
- Zamość;
- Łabunie;
- Tomaszów Lubelski;
- Bełżec.
Ważną funkcją, którą spełnia droga krajowa nr 17, jest łączenie dwóch aglomeracji: warszawskiej i lubelskiej. Poza tym DK17 stanowi kluczowy fragment niewielkiej trasy europejskiej E372, która prowadzi przez Polskę i Ukrainę (od 1996 r.). Krajowa "siedemnastka" to bowiem jedyna polska droga, jaka wchodzi w skład tej międzynarodowej arterii.
DK17 – przebudowa
W przyszłości cała DK17 ma zostać zastąpiona przez drogę ekspresową S17. Dlatego jest ona sukcesywnie modernizowana, tak aby zyskała parametry trasy szybkiego ruchu.
Przebudowa drogi nr 17 zakończy się według wstępnych planów w 2024 r., kiedy to kierowcy będą mogli skorzystać z całego jej fragmentu pomiędzy Piaskami i Hrebennem. Natomiast najwcześniej, prawdopodobnie do maja 2018 r., drogowcy oddadzą do dyspozycji kierowców odcinek DK17 pomiędzy węzłem Kurów Zachód i nadwiślańskim mostem w Puławach, który również będzie spełniać standardy drogi ekspresowej.
DK17 – czy jest płatna?
Kierowcy pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita (DMC) jest nie większa niż 3,5 t (motocykli, samochodów osobowych) mogą za darmo korzystać z DK17. To samo odnosi się do osób prowadzących cięższe, nawet ponad 12-tonowe auta, które zwykle na trasach tego typu ponoszą największe opłaty.
Jednak darmowy przejazd drogą krajową 17 jest możliwy tylko na tych odcinkach, które mają parametry klasy techniczno-użytkowej GP. A ponieważ coraz więcej fragmentów DK17 jest dostosowywanych podczas przebudowy do standardów drogi ekspresowej S, to na niektórych z nich obowiązuje płatność za przejazd, choć tylko dla pojazdów o DMC większej niż 3,5 t.
Planując podróż po DK17, warto więc wiedzieć, na których odcinkach drogi ekspresowej S17 obowiązuje cennik.
Komentarze