DK10
DK10 – opis trasy
Długość DK10 wynosi dokładnie 467 km. Trasa nr 10 startuje w Lubieszynie, wsi, na terenie której zlokalizowane jest polsko-niemieckie przejście graniczne. Ostatnim miastem, do którego dociera droga krajowa nr 10, jest natomiast Płońsk. Ponadto DK10 łączy takie miejscowości, jak:
W sumie krajowa "dziesiątka" przecina cztery województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i mazowieckie.
Na odcinku od Lubieszyna do Szczecina DK10 jest dostępna tylko dla pojazdów, u których nacisk na oś pojedynczą wynosi maksimum 10 ton.
DK10 – wspólny przebieg z S10
Obwodnica Wyrzyska, obwodnica Stargardu Szczecińskiego oraz część obwodnicy Torunia i Bydgoszczy – to odcinki DK10, które po przebudowie zyskały status drogi ekspresowej i teraz są oznaczone symbolem S10. Zresztą droga krajowa nr 10 w przyszłości zostanie zastąpiona właśnie przez S10, która jest jednak cały czas w budowie. Według wstępnych prognoz trasa S10 ma być oddana do użytku w 2022 r.
DK10 – ceny
Jedynym płatnym odcinkiem DK10 jest ten ciągnący się od granicy Szczecina do węzła Stargard Szczeciński Zachód (stan na październik 2017 r.), który wiedzie ponadto przez skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 120. Oczywiście krajowa "dziesiątka" jest płatna również tam, gdzie jej szlakiem biegnie droga ekspresowa S10, na której obowiązuje zupełnie inny taryfikator.
Za jazdę po drodze krajowej nr 10 zapłacą tylko kierowcy wszystkich autobusów oraz tych samochodów, w przypadku których dopuszczalna masa całkowita (DMC) jest większa niż 3,5 t.
Cennik na DK10 został stworzony jednak nie tylko w oparciu o DMC pojazdu, ale też na podstawie jego normy emisji spalin. W związku z tym najwyższe stawki dotyczą środków transportu, które spełniają maksymalnie normę EURO2, przez co nie uchodzą za przyjazne środowisku. Podróż drogą krajową nr 10 najbardziej opłaci się natomiast tym kierowcom, którzy prowadzą auta lub autobusy odpowiadające normie EURO5 lub nowszej.
Ceny obowiązujące na DK10 wyglądają następująco (stan na październik 2017 r.):
- od 0,16 do 0,32 zł/km dla wszystkich autobusów oraz pojazdów o DMC w granicach 3,5-12 t;
- od 0,21 do 0,42 zł/km dla pojazdów o DMC wyższej niż 12 t.
Osoby, których pojazdy zostały uwzględnione w cenniku, mogą płacić tylko elektronicznie. Urządzeniem, za pomocą którego można rozliczyć się za przejazd drogą krajową nr 10, jest viaAUTO. Przekazuje ono do bramek ustawionych przy DK10 informacje o parametrach pojazdu i przejechanej odległości, dzięki czemu system może obliczyć należną kwotę.
Komentarze