Trwa ładowanie...
d1n48ni

DK10

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons GFDL
Źródło: Wikimedia Commons GFDL

Z północnego zachodu do środkowej Polski – taki jest przebieg drogi krajowej nr 10, która zaczyna się na granicy z Niemcami, a kończy około 70 km od Warszawy.

DK10 – opis trasy

Długość DK10 wynosi dokładnie 467 km. Trasa nr 10 startuje w Lubieszynie, wsi, na terenie której zlokalizowane jest polsko-niemieckie przejście graniczne. Ostatnim miastem, do którego dociera droga krajowa nr 10, jest natomiast Płońsk. Ponadto DK10 łączy takie miejscowości, jak:

  • Szczecin;
  • Stargard Szczeciński;
  • Kalisz Pomorski;
  • Mirosławiec;
  • Wałcz;
  • Piła;
  • Nakło Nad Notecią;
  • Bydgoszcz;
  • Solec Kujawski;
  • Toruń;
  • Sierpc;
  • Drobin.

W sumie krajowa "dziesiątka" przecina cztery województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i mazowieckie.

DK10 przecina cztery województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i mazowieckie Wikimedia Commons GFDL
DK10 przecina cztery województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i mazowieckieŹródło: Wikimedia Commons GFDL, fot: Miko 101

Na odcinku od Lubieszyna do Szczecina DK10 jest dostępna tylko dla pojazdów, u których nacisk na oś pojedynczą wynosi maksimum 10 ton.

DK10 – wspólny przebieg z S10

Obwodnica Wyrzyska, obwodnica Stargardu Szczecińskiego oraz część obwodnicy Torunia i Bydgoszczy – to odcinki DK10, które po przebudowie zyskały status drogi ekspresowej i teraz są oznaczone symbolem S10. Zresztą droga krajowa nr 10 w przyszłości zostanie zastąpiona właśnie przez S10, która jest jednak cały czas w budowie. Według wstępnych prognoz trasa S10 ma być oddana do użytku w 2022 r.

DK10 – ceny

Jedynym płatnym odcinkiem DK10 jest ten ciągnący się od granicy Szczecina do węzła Stargard Szczeciński Zachód (stan na październik 2017 r.), który wiedzie ponadto przez skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 120. Oczywiście krajowa "dziesiątka" jest płatna również tam, gdzie jej szlakiem biegnie droga ekspresowa S10, na której obowiązuje zupełnie inny taryfikator.

Za jazdę po drodze krajowej nr 10 zapłacą tylko kierowcy wszystkich autobusów oraz tych samochodów, w przypadku których dopuszczalna masa całkowita (DMC) jest większa niż 3,5 t.

Cennik na DK10 został stworzony jednak nie tylko w oparciu o DMC pojazdu, ale też na podstawie jego normy emisji spalin. W związku z tym najwyższe stawki dotyczą środków transportu, które spełniają maksymalnie normę EURO2, przez co nie uchodzą za przyjazne środowisku. Podróż drogą krajową nr 10 najbardziej opłaci się natomiast tym kierowcom, którzy prowadzą auta lub autobusy odpowiadające normie EURO5 lub nowszej.

Ceny obowiązujące na DK10 wyglądają następująco (stan na październik 2017 r.):

  • od 0,16 do 0,32 zł/km dla wszystkich autobusów oraz pojazdów o DMC w granicach 3,5-12 t;
  • od 0,21 do 0,42 zł/km dla pojazdów o DMC wyższej niż 12 t.

Osoby, których pojazdy zostały uwzględnione w cenniku, mogą płacić tylko elektronicznie. Urządzeniem, za pomocą którego można rozliczyć się za przejazd drogą krajową nr 10, jest viaAUTO. Przekazuje ono do bramek ustawionych przy DK10 informacje o parametrach pojazdu i przejechanej odległości, dzięki czemu system może obliczyć należną kwotę.

d1n48ni

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n48ni
d1n48ni
d1n48ni
Więcej tematów
d1n48ni

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj