Trwa ładowanie...

CEPiK 2.0 wciąż nie działa. Starostwa nie wykluczają postępowań odszkodowawczych

Kłopoty z Centralną Ewidencją Pojazdów, które znamy z początku roku w większości wydziałów komunikacji już minęły. Niestety w niektórych wciąż są i to dość poważne. Urzędnicy nie wykluczają nawet postępowań odszkodowawczych.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

CEPiK 2.0 wciąż nie działa. Starostwa nie wykluczają postępowań odszkodowawczychŹródło: Autokult.pl, fot: Marcin Łobodziński
dv8n576
dv8n576

Największy problem dotyczy nowo powstałych miast, a takich w tym roku jest siedem. Jeżeli jakaś miejscowość uzyskała status miasta, to wszelkie kwestie związane z rejestracją pojazdów wciąż są wielkim kłopotem urzędników. Nie oni ponoszą za to winę, lecz Ministerstwo Cyfryzacji, które jest operatorem systemu. Przykładem nich będzie Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim, którego sytuację opisał serwis 24wspolnota.pl.

Od 2 stycznia prawie niemożliwe jest tam zarejestrowanie i wyrejestrowanie pojazdu. Problemy mają zwykli ludzie, którzy po zezłomowaniu auta nie mogą go wypisać z systemu. W związku z tym dostają polecenia zapłaty za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Firma ubezpieczeniowa, choć dostaje informację o złomowaniu auta, to bazuje na tym co jest w Centralnej Ewidencji Pojazdów, więc zgodnie z prawem, dopóki pojazd nie jest wyrejestrowany, nie może odstąpić od ubezpieczenia.

W artykule czytamy wypowiedź jednej z mieszkanek Józefowa nad Wisłą, który uzyskał status miasta: „Warta przesłała mi dowód do wpłaty i informację, że samochód dalej będzie ubezpieczony. Wysłałam więc po raz kolejny zaświadczenie, że samochód został zezłomowany. Pod koniec grudnia dostałam znowu wezwanie do zapłaty ubezpieczenia, ponad 470 zł”.

dv8n576

Urzędnicy wysyłają monity do ministerstwa, proszą rząd i parlamentarzystów o pomoc, ale cały czas są problemy. System ciągle się zacina i wykonanie jakiejkolwiek procedury jest bardzo trudne. O ile jednak kłopot z ubezpieczeniem OC jest jeszcze do zniesienia, o tyle przedsiębiorca, który kupuje samochód ciężarowy i nie może go zarejestrować, ponosi potężne starty finansowe.

Zenon Rodzik, starosta opolski nie wyklucza postępowań odszkodowawczych w związku z taką sytuacją. Zapowiedział, że jeżeli się pojawią, będą kierowane do operatora, czyli do Ministerstwa Cyfryzacji. Idąc dalej tym tokiem, jeżeli przedsiębiorca wywalczy jakimś cudem odszkodowanie, oczywiście zapłacą podatnicy.

źródło: 24wspolnota.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dv8n576
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv8n576
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj