Trwa ładowanie...
15-02-2016 11:45

Ceny paliw nadal będą spadać

Ceny paliw nadal będą spadaćŹródło: Materiały prasowe
ddp40kt
ddp40kt

Analitycy paliwowi BM Reflex i E-petrol spodziewają się dalszych spadków cen benzyny i oleju napędowego. Za litr ON powinniśmy zapłacić 3,65-3,67 zł, a benzyny 3,87-3,98 zł.

"Wprawdzie w ubiegłym tygodniu problemem dla operatorów stacji mogły być niskie marże detaliczne, jednak ostatnie dni przyniosły ciekawe zmiany w relacji cenowej i polscy kierowcy mogą tankować bez obaw o rychłe podwyżki" - podkreślają analitycy e-petrol. Wskazują, że w ubiegłym tygodniu rafinerie bardzo obniżyły ceny za benzynę i olej napędowy. "W takich warunkach możemy mówić o korzystnej sytuacji zarówno dla operatorów stacji, jak i indywidualnych konsumentów. Udaje się bowiem nieco podreperować słabsze marże, a jednocześnie pojawia się pole do obniżek cen na pylonach" - dodali.

Eksperci e-petrol prognozują, że w tym tygodniu paliwa na polskich stacjach powinny tanieć. Cena 95-oktanówki powinna się wahać między 3,87-3,98 zł/l, podczas gdy obecna średnia ogólnopolska to 3,96 zł/l. Tanieć powinna również benzyna 98-oktanowa, której ceny obecnie znajdują się w przedziale 4,20-4,32 zł/l. Ceny diesla powinny się wahać od 3,65 a 3,76 zł/l. Analitycy oceniają także, że możliwe są obniżki autogazu do 1,70-1,78 zł/l, podczas gdy obecnie sprzedawany jest średnio po 1,75 zł/l.

BM Reflex dodaje, że w tym tygodniu obniżki cen paliw na stacjach mogą sięgnąć co najmniej 5 groszy na litrze. "Na razie nie ma przesłanek do trwałego odwrócenia spadkowej tendencji, a to z powodu umocnienia złotego wobec dolara i ponownego spadku cen ropy i paliw gotowych" - zaznaczyli. Eksperci zwracają uwagę, że ceny na polskich stacjach są zdecydowanie niższe niż przed rokiem. "Benzyna bezołowiowa 95 jest tańsza o 43 grosze na litrze, olej napędowy o 77 groszy na litrze, a autogaz o 18 groszy na litrze. Jednocześnie spadek średniej ceny benzyny bezołowiowej 95 poniżej 4 zł/l oznacza ceny najniższe od 9 maja 2009. W przypadku oleju napędowego mamy do czynienia z cenami najniższymi od 15 października, a LPG od 20 czerwca także 2009 roku" - dodali. Od początku roku ceny benzyn spadły o 20 groszy na litrze, oleju napędowego o 33 grosze na litrze i autogazu o 21 groszy na litrze.

BM Reflex dodaje, że polscy kierowcy mogą tanio tankować z powodu niskich cen ropy na świecie. "Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energii rynek zalany jest ropą naftową i odbicie cen w krótkim okresie jest mało prawdopodobne" - zaznaczono. Eksperci e-petrol uważają podobnie wskazując, że słabnie wiara w porozumienie pomiędzy OPEC i producentami spoza kartelu, by ograniczyć produkcję. "Brak postępu w próbach stworzenia koalicji na rzecz ograniczenia wydobycia, w które mocno zaangażowana była Wenezuela, przygasił optymizm na rynku naftowym. Do wspólnej akcji z producentami ropy spoza OPEC, m.in. z Rosją, nie jest przekonana Arabia Saudyjska, która po wcześniejszych doświadczeniach ostrożnie podchodzi do pomysłu współpracy z Moskwą i to właśnie postawa władz w Rijadzie powoduje, że prawdopodobieństwo skoordynowanego ograniczenia produkcji ropy jest niewielkie. Bez takiego działania podaż i popyt na rynku naftowym nie zbilansują się przez długie miesiące i tym samym ceny surowca będą się utrzymywać na niskim
poziomie" - ocenili eksperci.

ddp40kt

Źródło: PAP

ddp40kt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddp40kt
Więcej tematów