Trwa ładowanie...

Ceny paliw ciągle w dół

Kraje OPEC porozumiały się w sprawie przedłużenia ograniczeń wydobycia ropy naftowej. Mimo to ceny paliw na stacjach spadają.

Ceny paliw ciągle w dółŹródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
d2iuwvt
d2iuwvt

W kraju, zgodnie z oczekiwaniami, nastąpiły dalsze obniżki cen paliw na stacjach. O 3 grosze na litrze spadły średnio ceny benzyn i oleju napędowego, natomiast ceny LPG - o 4 grosze na litrze.

Aktualnie za paliwa płacimy średnio: za benzynę bezołowiową 95 - 4,51 zł/l, benzynę bezołowiową 98 - 4,83 zł/l, olej napędowy - 4,32 zł/l i za autogaz - 2,02 zł/l.

Po raz pierwszy w tym roku ceny benzyny spadły poniżej poziomu, jaki notowaliśmy w analogicznym okresie roku 2016. Benzyna Eurosuper 95 jest tańsza niż przed rokiem o 1 grosz na litrze, a olej napędowy co prawda droższy, ale już tylko o 11 groszy na litrze.

d2iuwvt

Podobnie jak przed tygodniem ceny w hurcie zmieniały się nieznacznie i pozostały blisko poziomów z ubiegłego tygodnia. To powinno pozwolić na utrzymanie się na części stacji dalszych obniżek cen paliw i dalszy spadek średnich cen paliw o 2 lub 3 grosze na litrze.

Decyzja OPEC wyraźnie wpłynęła na wzrost zmienności cen ropy naftowej. Zgodnie z oczekiwaniami porozumienie w sprawie cięć produkcji zostało przedłużone do końca marca 2018 roku. Libia i Nigeria w dalszym ciągu pozostaną poza limitami produkcji. Wielką niewiadomą jest jednak tempo dalszego wzrostu produkcji ropy naftowej w Ameryce Płn. i wywiązanie się przez producentów ropy naftowej z ustalonych w ramach porozumienia limitów produkcji.

Jeśli dane w kolejnych miesiącach pokażą dalszy spadek zapasów ropy w USA i krajach OECD, a kraje OPEC będą przestrzegać założonych limitów wydobycia, wówczas ceny ropy mogą w tym roku wzrosnąć w rejon 65 dolarów za baryłkę.

Źródło: BM Reflex

d2iuwvt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iuwvt
Więcej tematów