Trwa ładowanie...

Buell wraca! Amerykańska marka ma ambitne plany

Buell był (i znowu jest) amerykańskim producentem, który rzuca wyzwanie japońskim i europejskim markom motocyklowym w ich grze. Oferuje motocykle sportowe, mocne nakedy, a niedługo też turystyka typu adventure. W USA brakowało takiej firmy.
Share
Buell 1190SX
Buell 1190SXŹródło: Materiały prasowe, Fot: Buell
d1xtb4w

Buell to marka założona w 1983 r. przez Erika Buella, wcześniejszego inżyniera Harleya-Davidsona. Po 10 latach H-D kupił 49 proc. udziałów w nowej firmie, a po kolejnej dekadzie w całości ją przejął. Wydawało się, że to zapewni marce tworzącej zupełnie inne motocykle niż klasyczne cruisery świetlaną przyszłość. Stało się zupełnie inaczej. Nowy właściciel postanowił zamknąć Buella już w 2009 r. Od tego czasu w niewielkiej liczbie powstawały motocykle produkowane przez Erik Buell Racing – nową firmę założoną przez Erika Buella, ale koncentrującą się głównie na wyścigach.

Teraz Buell wraca na szerokie wody, ale już pod skrzydłami nowego właściciela. Bill Melvin, aktualny szef marki, ma ambitne plany. Choć tym razem w tworzeniu firmy nie będzie już brał udziału Erik Buell, to można liczyć, że motocykle będą projektowane zgodnie z jego filozofią.

Buell 1190RX Materiały prasowe
Buell 1190RX Źródło: Materiały prasowe, Fot: Buell

Tak będzie na pewno na początku. Aktualnie oferta Buella obejmuje cztery modele, z których trzy są już gotowe i znane z oferty EBR. Gamę otwiera motocykl sportowy Buell Hammerhead 1190RX. Jest to stworzona z myślą o jeździe na torze maszyna napędzana dwucylindrowym widlastym silnikiem o pojemności 1190 cm3, którego maksymalna moc to 188 KM przy 10 600 obr./min, a maksymalny moment obrotowy to 137,8 Nm przy 8200 obr./min. Ta sama jednostka napędowa jest sercem wszystkich modeli marki.

d1xtb4w

W ofercie znajdzie się też drugi znany już od pewnego czasu model, czyli mocny naked Buell 1190SX. Z powodu pokrewieństwa (i wyścigowego charakteru firmy EBR) oczywiście jest to po prostu sportowy motocykl bez owiewek. W innym sporcie natomiast sprawdzi się terenowy Buell 1190HCR, czyli model do wyścigów Baja. Na stronie internetowej amerykańskiej marki można też zobaczyć model 3D motocykla Buell 1190 Super Touring, który jest maszyną typu adventure. Z powodu sporej mocy wyróżnia się ona niezwykle szerokimi jak na ten rodzaj jednośladu oponami.

Buell 1190 Super Touring Materiały prasowe
Buell 1190 Super Touring Źródło: Materiały prasowe, Fot: Buell

Powrót Buella i plan, że do 2024 r. marka ma oferować aż 10 różnych modeli, to świetna informacja. Motocykle tej amerykańskiej firmy różnią się od konkurentów z Europy czy Japonii, co oznacza, że mają szansę znaleźć swoją niszę na rynku.

Buell 1190SX Materiały prasowe
Buell 1190SX Źródło: Materiały prasowe, Fot: Buell
Buell 1190HCR Materiały prasowe
Buell 1190HCR Źródło: Materiały prasowe, Fot: Buell

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1xtb4w

Podziel się opinią

Share
d1xtb4w
d1xtb4w
Więcej tematów