Trwa ładowanie...
d2wuta6

Budowy dróg w 2016 roku

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Budowy dróg w 2016 roku
(PAP/Leszek Szymański)
d2wuta6

Budowa nowych dróg należy do najważniejszych inwestycji w ostatnich latach. Również rok 2016 przyniesie kierowcom nowe trasy w całym kraju.

Na północy gdańszczanie wreszcie doczekają się ponad kilometrowego tunelu pod Martwą Wisłą. Inwestycja ma zostać oddana do użytku pod koniec kwietnia, co oznacza jednak ponad roczne opóźnienie. Tunel o całkowitej długości 1377,5 metra złożony jest z dwóch równoległych wydrążonych dróg. W każdej z nitek powstała jezdnia z dwoma pasami ruchu i poboczem. Przeprawa stanowi czwarty, ostatni odcinek Trasy Słowackiego – jednej z głównych arterii w mieście.

W 2016 roku już pełną parą ma też ruszyć budowa trasy S7 między Południową Obwodnicą Gdańska a Elblągiem. Ten 40-kilometrowy odcinek będzie kosztować ponad 3,2 mld zł i ma zostać otwarty jesienią 2018 roku. Do tego czasu kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Jednak droga krajowa nr 7 będzie cały czas przejezdna.

d2wuta6

Do września 2017 r. ma powstać obwodnica Kościerzyny (Pomorskie), o budowę której samorząd ubiegał się od ok. 20 lat. 7,6 km droga powstaje w ciągu drogi krajowej nr 20 (Stargard Szczeciński-Gdynia) i ma wyprowadzić ruch tranzytowy z zatłoczonego centrum miasta.

Również poznaniacy wreszcie doczekają się zakończenia ważnej dla nich inwestycji. Przebudowa ronda Kaponiera, które jest jednym z głównych miejskich węzłów komunikacyjnych, zakończyć ma się we wrześniu 2016 r. Inwestycja rozpoczęła się w sierpniu 2011 r., termin zakończenia prac wielokrotnie przekładano. Razem z rondem budowana jest nowa konstrukcja mostu Uniwersyteckiego – w trakcie prac okazało się, że przechodzący nad torami kolejowymi obiekt jest w złym stanie technicznym i trzeba go zburzyć.

Łódź na drogowe inwestycje w 2016 roku przeznaczy 200 mln zł. Podobnie jak w Gdańsku i Poznaniu, zakończą się tu opóźnione prace (np. ulice wokół dworca). Część pieniędzy będzie też przeznaczonych na budowę zachodniej obwodnicy miasta, czyli drogi S14. Ta trasa ma być oddana do użytku dopiero w 2021 roku.

W przypadku województwa świętokrzyskiego w 2016 r. największą część inwestycji stanowić będą przedsięwzięcia z zakresu transportu i łączności. W tym dziale przewidziano 171,6 mln zł, czyli niemal trzecią część wszystkich wydatków przewidzianych w budżecie. W ramach programu Rozwój Polski Wschodniej gotowe są cztery projekty, które mają szansę na realizację. Są to: droga 761 między Piekoszowem a Jaworznią, droga 762 Chęciny-Małogoszcz, droga 764 Kielce-Daleszyce i część obwodnicy Chmielnika od drogi krajowej nr 73 do wojewódzkiej 765. Z kolei w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego jeszcze w 2016 roku planowane są inwestycje, co do których już są decyzje zezwalające na ich rozpoczęcie. Chodzi m.in. o drogę 754 z Ostrowca Świętokrzyskiego przez Bałtów do granicy z Mazowszem (dalej ta droga prowadzi do nowego mostu na Wiśle w Kamieniu (granica woj. mazowieckiego i lubelskiego). Nieopodal kontynuowane będą prace na drodze 755, tym razem koncentrujące się na obwodnicy Ćmielowa.

d2wuta6

W Częstochowie wydatki na budowę przedłużenia Alei Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej oraz rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 908 (ul. Dźbowska, Powstańców Warszawy, Gościnna) sięgną 41,3 mln zł (z czego środki własne 22,4 mln zł, a unijne 18,9 mln zł). Miasto zaplanowało również przeznaczenie m.in. ok. 2,7 mln zł na dokończenie budowy ul. św. Rocha na odcinku od Rynku Wieluńskiego do ul. Św. Jadwigi. Na program budowy i przebudowy częstochowskich ulic (konkretna lista ma dopiero powstać) miasto zakłada ponad 18,9 mln zł. Na podobny program budowy ścieżek rowerowych – 1,5 mln zł.

Do końca 2016 r. ma być gotowa zachodnia obwodnica Lublina, jej budowa już trwa. Pozwoli ona kierowcom na ominięcie miasta na trasie Rzeszów - Białystok. Powstanie blisko 10 km nowej drogi, która poprowadzi od węzła Konopnica, na drodze krajowej nr 19 do węzła Dąbrowica na wybudowanej już północno-wschodniej części obwodnicy miasta. Powstanie wygodne połączenie z drogami krajowymi nr 17 i 12 prowadzącymi do Warszawy, granicy z Ukrainą i Radomia.

Trwa już budowa przedłużenia ul. Muzycznej, która wraz z nowym mostem przez przepływającą przez Lublin rzekę Bystrzycę stanowiła będzie nowy dojazd do planowanego dworca. Na początku 2016 r. ma się rozpocząć budowa nowego węzła komunikacyjnego na głównej trasie przecinającej Lublin, Alei Solidarności, na skrzyżowaniu z aleją Sikorskiego, należącym do najbardziej ruchliwych w mieście.

W Krakowie przebudowana zostanie ulica Igołomska. Dzięki inwestycji 300 mln zł ulica ta otrzyma po dwa pasy ruchu w każdą stronę, a w kluczowych miejscach, nitki będą mieć nawet cztery pasy. Na południu województwa małopolskiego przebudowane zostanie skrzyżowanie drogi nr 47 (zakopianki) z drogą nr 961. Węzeł w Poroninie ma być bezkolizyjny. Prace w tym miejscu wystartują na początku 2016 roku, a zostaną ukończone w 2017.

d2wuta6

sj

(źródło: moto.wp.pl, PAP)

d2wuta6

Podziel się opinią

Share
d2wuta6
d2wuta6
Więcej tematów