Trwa ładowanie...
d29jg4v
przegląd

Będzie podwyżka opłat za przegląd? Pismo już trafiło do premiera

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów wystosowała do Mateusza Morawieckiego pismo w sprawie zmiany tabeli opłat za obowiązkowe przeglądy. PISKP ma mocne argumenty, więc kierowcy powinni przygotować się na podwyżki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Diagności narzekają na niską opłacalność prowadzenia działalności. Czy kierowcy będą musieli sięgnąć głębiej do portfeli?
Diagności narzekają na niską opłacalność prowadzenia działalności. Czy kierowcy będą musieli sięgnąć głębiej do portfeli? (East News, Fot: Piotr Mecik/EAST NEWS)
d29jg4v

W piśmie skierowanym do premiera PISKP wskazuje na fakt, że stawki należne za wykonanie przeglądu nie były zmieniane już od 14 lat. Jak wyliczyło stowarzyszenie diagnostów, w tym czasie realne koszty prowadzenia działalności wzrosły o około 70 proc. Jak zaznacza organizacja, dodatkowo opłacalność prowadzenia stacji kontroli obniżyło podniesienie stawki podatku VAT w 2011 roku. Choć obciążenie wzrosło z 22 do 23 proc., stawki za przegląd pozostały na wcześniejszym poziomie. W efekcie prowadzący stacje kontroli pojazdów wzrost podatku pokrywają z własnej kieszeni przedsiębiorcy.

Środowisko diagnostów wytyka rządzącym, że przez lata nie zadbali o waloryzację opłat za przeglądy. Na razie nie padła konkretna propozycja zmienionej tabeli opłat. Czego należy się spodziewać?

W 2012 roku przedstawiciele PISKP-u wyszli z projektem zmian w cenniku. Wówczas koszt przeglądu samochodu osobowego został określony na 150 zł, czyli około 50 proc. więcej niż obecnie. Wyższą stawkę przewidziano również dla motocyklistów. Za przegląd jednośladu proponowany w 2012 roku cennik przewidywał kwotę 100 zł; obecnie płaci się 62 zł.

Najbliższe tygodnie pokażą, jaką dokładnie propozycję mają dla premiera diagności.

d29jg4v

Podziel się opinią

Share

d29jg4v

d29jg4v