Trwa ładowanie...
04-02-2016 11:48

Autosan doczekał się inwestora

Autosan doczekał się inwestoraŹródło: zdjęcie producenta
d1ieqkx
d1ieqkx

Konsorcjum dwóch spółek PIT-Radwar i HSW kupi będący w upadłości od 2013 r. zakład Autosan z Sanoka - poinformował syndyk masy upadłościowej Ludwik Noworolski.

Dodał, że umowa ma zostać podpisana do końca marca br. - Oferta konsorcjum została wybrana przeze mnie, zaakceptował też ją sędzia-komisarz nadzorujący upadłość - zaznaczył Noworolski. Syndyk nie chciał powiedzieć, czy były inne oferty na kupno Autosanu. Wiadomo jedynie, że oferta musiała opiewać na przynajmniej 19 mln zł - taką cenę ustalił sędzia-komisarz.

Konsorcjum złożone ze spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej w swojej ofercie zadeklarowało przejęcie pracowników oraz utrzymanie produkcji autobusów oraz rozpoczęcie wytwarzania innych produktów. Oferty na zakup Autosanu można było składać do 29 stycznia br. Co prawda w grudniu ub.r. syndyk masy upadłościowej wybrał jedną ofertę i przedstawił ją do akceptacji sędziemu, jednak transakcji nie udało się sfinalizować do końca roku, a do tego czasu był wyznaczony termin na sprzedaż zakładu - dlatego został on wydłużony.

d1ieqkx

Spółki PGZ już raz złożyły ofertę kupna Autosanu. Było to przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi. W ostatnim tygodniu kampanii wyborczej ofertę złożyło konsorcjum firm Huta Stalowa Wola, PIT-Radwar oraz prywatna spółka SKB Drive Tech. Po wyborach oferta konsorcjum została wycofana.

Autosan jest w upadłości od początku października 2013 r. Wniosek o upadłość zgłosił ówczesny zarząd spółki. Pod koniec maja br. Prokuratura Okręgowa w Krośnie umorzyła śledztwo ws. upadłości Autosanu. Przedsiębiorstwo było pięć razy wystawiane na sprzedaż w przetargu. W ostatnim cena wywoławcza wynosiła 37 mln zł. Po piątym przetargu sędzia nadzorujący upadłość Autosanu zgodził się na sprzedaż fabryki z wolnej ręki.

Firma oprócz autobusów produkuje też części do tramwajów oraz kabiny do pociągów. W ub.r. zakład sprzedał 50 autobusów; obecnie zatrudnia ok. 360 osób. Autosan uzyskał w tym roku homologację na produkcję miejskich autobusów SANCITY z silnikami spełniającymi normę emisji spalin Euro 6. Zakład może produkować ok. 300 sztuk tych pojazdów rocznie.

Źródło: PAP

d1ieqkx

ll

d1ieqkx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ieqkx
Więcej tematów