Trwa ładowanie...
d2j668q
d2j668q

Audi wprowadza do samochodów dźwięk w formacie 3D

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2j668q

Już wkrótce w seryjnych samochodach Audi pojawi się dźwięk w formacie 3D. Ma on wyznaczyć nowe standardy jakości odtwarzania muzyki w aucie.

Rozwiązania po raz pierwszy pojawią się w nowym Q7. Będą one elementem zarówno montowanego w nim systemu nagłaśniającego Advanced Sound System marki Bang&Olufsen, jak i systemu Bose Surround Sound. Ich jądrem jest złożony algorytm liczbowy, który szybko i precyzyjnie oblicza rodzaj sygnału dla każdego głośnika z osobna.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *

d2j668q

W pierwszym etapie, oprogramowanie rozkłada sygnał ze źródła dźwięku na przestrzenne elementy składowe. Wykorzystuje do tego zawarte w źródle informacje o przestrzeni. Gdy dla przykładu artysta śpiewa na scenie, to podłoga, sufit i ściany sali koncertowej odbijają dźwięk z różną prędkością. Od podłogi fala powraca w kilka milisekund, a od ściany oddalonej o 40 m - dopiero po ponad 200 milisekundach. Na podstawie tych danych, algorytm może obliczyć model każdego pomieszczenia. Nie ma przy tym znaczenia czy sygnał dźwiękowy został nagrany w wersji mono, stereo czy 5.1 Surround Sound. Nieistotny jest także format danych muzycznych i ich źródło - streaming online, radio UKF czy CD.

W drugim etapie, elementy składowe dźwięku są ponownie zespalane ze sobą tak, że obraz dźwięku w pojeździe odpowiada pierwotnemu obrazowi z pomieszczenia, w którym dźwięk ten został nagrany. Wymaga to wielu obliczeń. W przypadku sprzętu Bang&Olufsen Advanced Sound System, cyfrowy procesor sygnału steruje jedenastoma kanałami i 23 głośnikami w taki sposób, że każdy pasażer niezależnie od miejsca zajmowanego w pojeździe, tak samo odbiera czysty i harmonijny dźwięk. Cztery zaopatrzone we własne kanały głośniki zamontowane w słupkach A transmitują te częstotliwości, które dają wrażenie przestrzennej wysokości. Nowo zaprojektowane głośniki, np. subwoofer, którego średnicę zwiększono z 200 mm do 250 mm, oraz nowy wzmacniacz o mocy 1920 W, zagwarantują muzyczne doznania na najwyższym poziomie. Także sprzęt Bose Surround Sound System, który odtwarza dźwięk z 20 głośników, ma cztery z nich umiejscowione wyżej, by w ten sposób dawać wrażenie trzeciego wymiaru.

Źródło: Audi

ll/moto.wp.pl

Audi w supercenach. Sprawdź oferty!

d2j668q

Podziel się opinią

Share

d2j668q

d2j668q