Trwa ładowanie...

Audi Q5: odświeżenie i modernizacja

Audi Q5: odświeżenie i modernizacjaŹródło: zdjęcie producenta
d2e553n
d2e553n

W sportowym SUV-ie Audi - modelu Q5 przeprowadzono szereg modernizacji obejmujących stylistykę, silniki oraz systemy informacji.

Odświeżona została stylistyka - górne narożniki osłony chłodnicy zostały ukośnie ścięte, natomiast jej chromowane pionowe listwy i ringi w logo Audi specjalnie wymodelowano. W aucie zamontowano nowy zderzak, wloty powietrza i światła przeciwmgłowe.

Pokrywę bagażnika oraz maskę silnika wykonano z aluminium. Przy budowie przestrzeni pasażerskiej również użyto stopów hartowanej stali.

W porównaniu do poprzedniej wersji samochód ma przeciętnie o 15 proc. mniejszy apetyt na paliwo. Wszystkie dostępne silniki dieslowskie TDI oraz benzynowe TFSI posiadają bezpośredni wtrysk, turbodoładowanie oraz system Start-Stop.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Motor 2.0 TDI dostępny jest w dwóch opcjach. Wersja o mocy 143 KM zużywa 5,3 l/100 km. Bardziej zaawansowany silnik 3.0 TDI generuje moc 245 KM i przyspiesza do "setki" w 6,5 s.

d2e553n

Dużo nowości znajdziemy w dwulitrowej jednostce TFSI - system sterowania zaworami, innowacyjny system zarządzania termicznego, kolektor wylotowy wbudowany w głowicę silnika oraz system Common Rail. Motor generuje moc 225 KM. Mocniejsza opcja, silnik 3.0 o mocy 272 KM, który pozwala na przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 5,9 s.

W samochodzie zastosowano system zalecający przerwę podczas podróży w momencie gdy pozna, że koncentracja kierowcy maleje. Rozbudowano tempomat. Reguluje on odstęp do auta poprzedzającego oraz rozpocznie hamowanie gdy zagrozi nam najechanie na przeszkodę. W nowym Audi funkcjonuje system kontrolujący przestrzeń za autem, ułatwiając zmianę pasa.

Interesującym wariantem auta jest odmiana hybrid quattro z seryjnie zamontowanym akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 1,3 kWh. Napędzają go silniki 2.0 TFSI oraz elektryczny o mocy 54 KM. Samochód przyspiesza do "setki" w 7,1 s, natomiast ze stałą prędkością 60 km/h można nim przejechać do 3 km jedynie na energii elektrycznej.

d2e553n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e553n
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj