Trwa ładowanie...
d2qa4xp

Aplikacja UFG pomoże po stłuczce i pozwoli uniknąć mandatu

d2qa4xp
d2qa4xp

*Nieuwaga i słaba pamięć mogą drogo kosztować. Powstała jednak darmowa aplikacja, której zadaniem jest pomagać kierowcom mającym takie problemy. Pozwala ona uniknąć mandatu, a w razie stłuczki doradzi, co zrobić. *

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotował bezpłatną aplikację „Na wypadek”, działającą w systemach Android oraz iOS. Może się ona okazać przydatna kierowcom mającym słabą pamięć. Wystarczy zeskanować kod QR na swoim dowodzie rejestracyjnym, by otrzymać z UFG informacje o posiadanych polisach, a w stosowanym czasie przypomnienie o dacie ich wygaśnięcia. Co ważne, informuje ona również o zbliżającym się terminie przeglądu technicznego. Jego brak może zaowocować mandatem w wysokości 50 zł i dopisaniem jednego punktu karnego. W razie kontroli to od policjanta będzie zależeć, czy będziemy mogli pojechać samochodem dalej. Jeśli nie, będziemy musieli wezwać lawetę. Co więcej, w razie spowodowania wypadku może być to podstawa do odmowy wypłaty odszkodowania z AC lub jego zaniżenia.

Aplikacja „Na wypadek” najbardziej przydatna może jednak okazać się w razie udziału w zdarzeniu drogowym. Ten mobilny przewodnik asystuje kierowcy w stresującym momencie tuż po wypadku drogowym i pomaga zebrać niezbędne informacje potrzebne przy likwidacji szkody u ubezpieczyciela. - Na drodze, bezpośrednio po wypadku, bardzo trudno klarownie myśleć – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. - Jednak właściwe udokumentowanie tego, co się zdarzyło, jest istotne dla późniejszej likwidacji szkody. Dlatego też Fundusz udostępnia kierowcom bezpłatną aplikację, którą warto zainstalować w swoim telefonie i mieć gotową na wypadek, gdyby kiedykolwiek była nam potrzebna – dodaje.

Dzięki aplikacji kierowca prowadzony jest krok po kroku przez listę niezbędnych czynności, które należy wykonać po wypadku drogowym, takich jak: dokumentowanie danych uczestników zdarzenia i okoliczności samej szkody; wykonanie zdjęć obrazujących uszkodzenia czy zebranie innych informacji niezbędnych do tzw. wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym.

d2qa4xp

Aplikacja podpowie również, czy niezbędne jest wezwanie policji, jak poprawnie wykonać zdjęcia uszkodzeń w pojazdach, jakie inne informacje, o których kierowcy często zapominają, należy też zebrać, np. typ drogi, czy ma pobocze, ograniczenia prędkości, ile osób podróżowało w drugim aucie, współrzędne geograficzne miejsca zdarzenia (GPS).

Ponadto dzięki zeskanowaniu kodów QR z dowodów rejestracyjnych uczestników zdarzenia automatycznie zebrane zostaną poprawne dane o ubezpieczeniu pojazdów uczestniczących w wypadku. Wszystkie zgromadzone informacje są zapisane w telefonie; można je też przesłać na dowolny adres mailowy. Powyższa dokumentacja bardzo pomaga w zgromadzeniu informacji niezbędnych do wspólnego oświadczenia o wypadku drogowym, jednak już sam druk należy wypełnić ręcznie i podpisać.

Ponad rok temu Fundusz udostępnił inną aplikację mobilną „UFG Baza”, pozwalającą na sprawdzenie aktualności OC danego pojazdu bezpośrednio na drodze. Kiedy się przydaje? Gdy nie wiadomo, czy inni uczestnicy wypadku mają wykupione OC, albo gdy wsiadamy za kierownicę cudzego samochodu i chcemy się upewnić, czy ma on obowiązkową polisę.

tb, moto.wp.pl

d2qa4xp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qa4xp
Więcej tematów