Trwa ładowanie...

Alkomaty dla kierowców. Wyrusz bezpiecznie w drogę

Jeśli nie jesteśmy do końca pewni, czy po nocnym szaleństwie możemy wyruszyć autem w drogę, użyjmy domowego alkomatu. Poniżej prezentujemy krótkie wskazówki, jaki model wybrać.

Alkomaty dla kierowców. Wyrusz bezpiecznie w drogęŹródło: PAP/EPA, fot: PAP/Marcin Bielecki
d2ubw2u
d2ubw2u

Rodzaje alkomatów

Domowy alkomat to niewielkie urządzenie, które służy do samodzielnego ustalenia stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. W sklepach dostępne są trzy rodzaje alkomatów: półprzewodnikowe, elektrochemiczne, spektrofotometryczne.

Alkomat półprzewodnikowy jest stosunkowo tanim rozwiązaniem, ale wymaga częstej kalibracji, ponieważ jego sensory szybciej się zużywają. Tego rodzaju urządzenie jest również mniej dokładne od modelu elektrochemicznego, a na stabilność pomiaru wpływać może np. zapalony przed badaniem papieros. Alkomat półprzewodnikowy będzie dobrym rozwiązaniem raczej dla tych osób, które zamierzają sporadycznie mierzyć stężenie alkoholu i nie potrzebują bardzo dokładnych pomiarów. Najtańszy model można dostać za mniej niż 100 zł.

Alkomat elektrochemiczny to urządzenie o lepszej jakości, co oczywiście przekłada się na cenę. Najtańsze modele tego typu zwykle kosztują ok. 300 zł. Alkomat elektrochemiczny jest bardziej dokładny, a na pomiary nie wpływają inne substancje, które znajdują się w wydychanym powietrzu.

Alkomat spektrofotometryczny do działania wykorzystuje podczerwień. Jest przeznaczony głównie do zastosowań profesjonalnych, ponieważ wykonuje najdokładniejsze pomiary. Ten typ przyda się firmom transportowym i służbom.

O czym pamiętać przy kupnie i użytkowaniu alkomatu?

Alkomat powinien pochodzić z zaufanego źródła. Nie warto kupować od prywatnego sprzedawcy bez prawa do zwrotu czy reklamacji. Dobrze jest, jeśli producent lub dystrybutor zapewnia serwis oraz laboratorium do kalibracji urządzeń. Kalibracja z reguły jest płatna (zwykle kosztuje kilkadziesiąt złotych), ale niektóre sklepy oferują pakiety i promocje.

Warto zwracać uwagę na ustnik, który może być wielorazowy lub jednorazowy. Ustnik wielorazowy przeznaczony jest raczej do użytku indywidualnego, a ustnik jednorazowy jest dobry dla przedsiębiorców albo dla osób, które wypożyczają znajomym swoje urządzenie. Dobrze jest, jeśli alkomat ma funkcję uniemożliwiającą zaciągnięcie się powietrzem z urządzenia. Ustniki mogą być również bezkontaktowe, a w sklepach znajdziemy też alkomaty bezustnikowe.

Pamiętajmy też o odpowiednim przechowywaniu alkomatu. Złym pomysłem jest zostawianie go w samochodzie podczas upałów czy silnych mrozów. To może negatywnie odbić się na dokładności pomiarów. Liczy się także zasilanie. Jeśli urządzenie wskazuje, że bateria za chwilę się wyczerpie, to warto ją podładować albo wymienić, a dopiero potem przystąpić do pomiaru.

d2ubw2u

Istotną funkcją alkomatów jest czujnik przepływu powietrza, który pozwala prawidłowo dokonać pomiaru. Jeśli powietrza jest wystarczająco dużo albo, wręcz przeciwnie, za mało, wtedy alkomat to zasygnalizuje.

d2ubw2u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ubw2u
Więcej tematów