Trwa ładowanie...

150 mln euro na bezpieczeństwo na polskich drogach

150 mln euro na bezpieczeństwo na polskich drogachŹródło: Policja
d3cbjxc
d3cbjxc

- W perspektywie unijnej 2014-2020 na bezpieczeństwo na drogach przeznaczono 150 mln euro - poinformował wiceszef Ministerstwa Infrastuktury i Rozwoju, Paweł Olszewski. Dodał, że w Polsce powinna powstać specjalna instytucja zajmująca się tym bezpieczeństwem.

- Mamy cały system działań, który ma zapewnić bezpieczeństwo na polskich drogach. Korzystając z doświadczeń innych państw, (...) z drugiej strony analizując i wyciągając wnioski choćby z raportu Banku Światowego, Najwyższej Izby Kontroli będziemy podejmowali działania zmierzającego do tego, aby ustanowić w Polsce instytucję wiodącą ds. zarządzania bezpieczeństwem na drogach - powiedział Olszewski, który jest jednocześnie pełnomocnikiem rządu ds. regulacji i harmonizacji obszaru bezpieczeństwa transportu i ruchu drogowego.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Dodał, że wkrótce gotowe będą konkretne rozwiązania legislacyjne dotyczące powołania jednej komisji państwowej badającej wypadki transportowe. - Będzie ona połączona z dotychczasowych trzech komisji - badania wypadku lotniczych, morskich, kolejowych. (...) Będzie też pion dotyczący badania katastrof w ruchu drogowym - wyjaśnił. Podkreślił, że w ramach obecnej perspektywy finansowej UE na bezpieczeństwo na drogach przeznaczone będą konkretne środki. - Jest to 150 mln euro. To kwota niebagatelna - powiedział.

Zapowiedział przegląd oznakowania na drogach. Jak mówił, oznakowanie autostrady powinno być przygotowane nie dla urzędników, którzy projektowali drogę, ale dla uczestników ruchu. - Ma być czytelne, przejrzyste i każdy kto jedzie musi wiedzieć, gdzie jedzie. Stąd będziemy dokonywali przeglądów tego oznakowania - usłyszeliśmy.

d3cbjxc

Dodał, że również na drogach samorządowych problemem jest "nadmierne oznakowanie" lub "oznakowanie wzajemnie się wykluczające". - To stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Docelowo będziemy chcieli wprowadzić rozwiązania zmierzające do odpowiedzialności zarządcy dróg za nieprawdziwości oznakowania - twierdzi.

Olszewski zapowiedział, że Główny Inspektorat Transportu Drogowego zwiększy liczbę mobilnych stacji kontroli pojazdów. - W Polsce są tylko dwie takie stacje. Zdecydowanie za mało. Przynajmniej jedna stacja powinna być na jedno województwo, aby miało to sens - mówił.

d3cbjxc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cbjxc
Więcej tematów