Trwa ładowanie...

Z rodzicami bez „prawka”

Z rodzicami bez „prawka”
d1xu1w7
d1xu1w7

Kandydaci na kierowców będą mogli szkolić się w prowadzeniu samochodu pod okiem np. rodziców. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o osobach kierujących pojazdami.

Zgodnie z przygotowanymi przez Ministerstwo Transportu przepisami, pojawi się możliwość uczestniczenia w szkoleniu na prawo jazdy mającym formę kursu rozszerzonego.

Kurs ten składać ma się z dwóch części. W pierwszej kolejności kandydat na kierowcę będzie musiał zaliczyć zajęcia teoretyczne i praktyczne w szkole nauki jazdy ukończone egzaminem wewnętrznym.

d1xu1w7

Następnie ubiegający się o wydanie prawa jazdy będzie mógł odbyć szkolenie jazdy prywatnym samochodem z osobą towarzyszącą. Szkolenie musi trwać co najmniej rok, ale nie więcej niż dwa lata, a auto powinno zostać oznakowane z przodu i z tyłu zielonymi naklejkami z białą literą „L, mieć dodatkowe lusterka i dźwignię hamulca ręcznego umieszczoną w miejscu łatwo dla pasażera siedzącego z przodu.

Osobą towarzyszącą będzie mógł być ktoś z rodziny do drugiego stopnia pokrewieństwa (rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, ciotki i wujkowie), mający od 28 do 65 lat, posiadający prawo jazdy od co najmniej siedmiu lat. Do jego obowiązków będzie należało przejście odpowiedniego kursu.

Podczas jazdy z osobą towarzyszącą kandydat na kierowcę nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym i 80 km/h poza obszarem zabudowanym, poruszać się po autostradzie i ciągnąć przyczep.

Jazda osoby ubiegającej się o wydanie prawa jazdy z osobą towarzyszącą będzie prowadzona pod nadzorem ośrodka szkolenia kierowców.

d1xu1w7

- Celem jest promowanie nauki jazdy jako takiej i ułatwienie kandydatom na kierowców nabywanie właściwych umiejętności. Obecnie ci, którym nie wystarcza ilość zajęć praktycznych, muszą płacić za dodatkowe godziny jazdy. Po wprowadzeniu nowych przepisów uda im się zaoszczędzić – mówi Tomasz Piętka z Ministerstwa Transportu.

- Taki system obowiązuje już m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. Skoro tam się sprawdza, to dlaczego nie miałby u nas – pyta retorycznie Tomasz Piętka.

- Doszkalanie przyszłych kierowców przez jazdę z osobami towarzyszącymi ma plusy i minusy. Z jednej strony może okazać się, że np. rodzice są dobrymi nauczycielami, znającymi przepisy i przestrzegającymi ich. Jeśli będzie inaczej, mogą przekazać kandydatom na kierowców złe nawyki w postaci nieszanowania prawa, lub w związku z niewiedzą, nie nauczyć prawidłowych zachowań – stwierdza komisarz Marcin Szyndler z Komendy Głównej Policji.

d1xu1w7

Autor: Maciej Pobocha

d1xu1w7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xu1w7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj