Trwa ładowanie...

W Nowy Rok z nowymi przepisami

W Nowy Rok z nowymi przepisami
d2rdyt0
d2rdyt0

Jedna z najdziwniejszych decyzji polskich ustawodawców właśnie weszła w życie. Wielu kierowców zapewne jeszcze o niej nie wie. Od 31 grudnia 2010 roku obowiązuje ustawa fotoradarowa. Podwyższono też limity prędkości. Wprowadzono je, by... zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach.

(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Źródło: (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

W ostatnim dniu roku możemy mocniej przycisnąć gaz. Jako pierwsi w Europie możemy jechać szybciej na autostradach i dwujezdniowych drogach ekspresowych. Dlaczego ustawodawca zdecydował się na podniesienie limitów prędkości?
- Zarówno autostrady, jak i drogi ekspresowe należą do najbezpieczniejszych w naszym kraju - mówi mł. insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji. - W 2009 roku na wszystkich odcinkach tych dróg zginęło 66 osób, a to bardzo mało w porównaniu z pozostałymi drogami.

Prędkości nie podwyższono znacząco - w obu przypadkach jedynie o 10 km/h. W praktyce oznacza to, ze jadąc na zabawę sylwestrową kierowcy mogą rozpędzić się do 140 km/h na autostradach, a do 120 km/h na drogach ekspresowych, ale jedynie tych dwupasmowych.

Policjanci zapowiadają jednak, że nie będzie pobłażliwości dla tych kierowców, którzy zdecydują się jeździć powyżej limitów. "Będziemy egzekwować prawo i walczyć z piratami drogowymi. Kierowcy nie powinni liczyć na to, że po podwyższeniu limitów prędkości, przy dopuszczalnym błędzie 10 km/h, będą mogli jeździć po autostradach z prędkością 150 km/h" - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego policji, Mariusz Sokołowski.

d2rdyt0

Nic za darmo. Drogówka już szykuje nowy bat na kierowców. Chce zaostrzyć i usprawnić pomiar prędkości na autostradach. Mają się tam pojawić kamery i czujniki, dzięki którym kierowcy nie unikną kary nawet za najmniejsze przekroczenie prędkości.

(fot. PAP/Paweł Supernak)
Źródło: (fot. PAP/Paweł Supernak)

Pomysł jest banalnie prosty. Chodzi o pomiar średniej prędkości przejechanego odcinka autostrady. Samochód jest rejestrowany przy wjeździe, jeśli na bramce wyjazdowej pojawił się zbyt wcześnie, kierowca może otrzymać mandat. Nie ma przeszkód prawnych do uruchomienia takiego systemu kontroli prędkości. Potrzebne są tylko środki na zakup i instalację odpowiedniej aparatury. O tym rozwiązaniu myśli już GTC na trasie z Gdańska i Stalexport Autostrada Małopolska na odcinku Katowice - Kraków. Zmian nie chce wprowadzać Autostrada Wielkopolska. Co ciekawe, nad podobnym rozwiązaniem zastanawia się również Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Nowy system miałby obowiązywać nie tylko na drogach ekspresowych, ale również przy
przejazdach przez niewielkie miejscowości.

d2rdyt0

W ostatnim dniu 2010 roku zaczęła też obowiązywać nowa ustawa fotoradarowa. Oznacza to dokładnie tyle, że Generalny Inspektorat Transportu Drogowego przejmuje od policji ponad 1 400 stojących przy drogach masztów na fotoradary. Jak na razie na każde 11 masztów przypada jedno urządzenie robiące zdjęcia i mierzące prędkość. Ale ma to się zmienić. W nowej ustawie znika zapis dopuszczający montowanie, tak jak do tej pory, atrap urządzeń. Od 31 grudnia 2010 r. każdy stojący maszt musi zawierać wewnątrz fotoradar. Takie miejsce ma być również lepiej oznakowane. GITD planuje przeznaczyć na nowe urządzenia i cały system około 50 mln. euro.

Ponadto do ustawy wprowadzono zapis, według którego przy pomiarach dokonywanych przez fotoradary na poziomie do 10 km/h określono próg dopuszczalnego błędu kierowcy w utrzymaniu dozwolonej prędkości. Jak wskazano, podczas prowadzenia samochodu, gdy uwaga kierowcy skupiona jest na drodze, może dochodzić do "niezamierzonego przez kierowcę nieznacznego przekroczenia dopuszczalnej prędkości".

Kierowców czeka jeszcze jedna zmiana. GITD będzie miał 180 dni na postępowanie mandatowe. Do tej pory odpowiednie służby miały na to 30 dni. 180 dni powinno w zupełności wystarczyć na wystawienie, przekazanie i zapłacenie mandatu. Dotychczasowa praktyka pokazała, że 30 dni to często za mało czasu.

d2rdyt0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rdyt0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj