Trwa ładowanie...

Za te przewinienia dostaniesz najwięcej punktów karnych

Za te przewinienia dostaniesz najwięcej punktów karnychŹródło: PAP/Marcin Bielecki
d222c36
d222c36

Dla wielu kierowców otrzymujących mandaty to nie kwota, którą trzeba zapłacić, stanowi największy problem. Dużo bardziej dotkliwe bywają punkty karne, które mogą doprowadzić do zatrzymania prawa jazdy. Aktualnie nie obowiązuje żaden limit liczby punktów, które można otrzymać za jednym razem, a to oznacza, że przekroczenie granicy 24 punktów nie jest takie trudne.

Nowe przepisy dotyczące punktów karnych miały wejść w życie w 2013 roku, jednak Sejm przesunął zmiany na 2016 rok. Oznacza to, że nadal obowiązują stare zasady, według których nie ma limitu punktów karnych przyznawanych podczas jednej kontroli. Również nie zmieniły się przepisy dotyczące redukowania liczby punków karnych. Kierowcy, którzy mają prawo jazdy dłużej niż rok oraz na swoim koncie uzbierali mniej niż 24 punkty, mogą odbyć szkolenie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Taki kurs zmniejsza liczbę punktów o sześć. Co ważne, można go odbyć nie częściej niż co pół roku.

Nowe przepisy mają znacząco zmieniać te zasady. Przede wszystkim, przy jednej kontroli policjant będzie mógł nałożyć na kierowcę maksymalnie 10 punktów karnych. Inaczej będą też wyglądać szkolenia redukujące liczbę punktów. Będzie można je odbyć je po przekroczeniu limitu 24 punktów. Po kilkudniowym kursie konto punktowe zostanie wyzerowane, ale ponowne przekroczenie limitu w ciągu kolejnych 5 lat, będzie skutkowało odebraniem prawa jazdy i obowiązkiem ponownego odbycia kursu i zdania egzaminów na prawo jazdy.

Nowe przepisy nie wejdą jeszcze w życie przez blisko 3 lata, a to oznacza, że kierowcy nadal mogą szybko przekroczyć 24 punkty karne na swoim koncie. Poniżej prezentujemy, za jakie przewinienia można otrzymać najwięcej punktów.

10 punktów karnych kierowca może otrzymać za:
- przestępstwo drogowe;
- kierowanie samochodem po spożyciu alkoholu lub po narkotykach;
- wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim;
- omijanie innego pojazdu stojącego przed przejściem dla pieszych;
- wymuszenie pierwszeństwa na pieszym przechodzącym przez przejście;
- przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h;
- wyprzedzanie na przejazdach rowerowych;
- niezatrzymanie pojazdu w sytuacji, gdy przez przejście chce przejść osoba niepełnosprawna;
- przewóz większej o 10 liczby osób niż liczba miejsc określona w dowodzie rejestracyjnym (1 punkt za każdego pasażera ponad limit);
- nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku.

8 punktów karnych może zostać przyznanych za:
- przekroczenie prędkości w przedziale od 41 do 50 km/h;
- niezatrzymanie się do kontroli sygnalizowanej przez osobę do tego uprawnioną.

* TARYFIKATOR MANDATÓW I PUNKTÓW KARNYCH * (źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)

sj/tb/sj, moto.wp.pl

d222c36
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d222c36
Więcej tematów