Trwa ładowanie...

Wypadek po alkoholu to często także zadłużenie na całe życie

Wypadek po alkoholu to często także zadłużenie na całe życieŹródło: PAP/Paweł Supernak
d139tbt
d139tbt

| [

]( http://www.kancelaria-eventum.com.pl/ ) |
| --- | Większość kierowców nie zdaje sobie sprawy, że oprócz powszechnie znanych konsekwencji karnych za spowodowanie wypadku w stanie po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości, spotka ich jeszcze jedna, częstokroć o wiele bardziej dotkliwa niż grzywna, utrata prawa jazdy czy kara pozbawienia wolności, konsekwencja. Jest nią konieczność zwrotu ubezpieczycielowi odszkodowań wypłaconych z OC samochodu.

Przede wszystkim podkreślić należy, iż wbrew dość powszechnemu przekonaniu ubezpieczyciel nie może odmówić poszkodowanym zapłaty odszkodowania z ubezpieczenia OC samochodu tylko dlatego, iż kierujący pojazdem był nietrzeźwy albo był w stanie po użyciu alkoholu. Poszkodowani winni otrzymać od ubezpieczyciela samochodu, którym kierował nietrzeźwy sprawca wypadku pełne odszkodowania tak za szkody rzeczowe jak i na osobie. Odszkodowanie od ubezpieczyciela samochodu sprawcy wypadku mogą otrzymać także osoby poszkodowane, które jechały z nietrzeźwym kierowcą, ale ich odszkodowanie może zostać umniejszone z tytułu przyczynienia się do powstania szkody jeżeli ubezpieczyciel udowodni, iż świadomie podjęli jazdę z nietrzeźwym kierowcą.

d139tbt

Po wypłacie poszkodowanym odszkodowań zakład ubezpieczeń zwróci się do kierującego pojazdem, który spowodował wypadek w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, z regresem tj. z żądaniem zwrotu wszelkich wypłaconych odszkodowań z polisy OC samochodu. Nie należy naiwnie liczyć, że w takim przypadku zakład ubezpieczeń zapomni o tej możliwości. W końcu często chodzi tu o duże sumy.

Sprawca, który spowodował wypadek chociażby w stanie po użyciu alkoholu, będzie musiał zwrócić zakładowi ubezpieczeń odszkodowania wypłacone z polisy OC samochodu. Wysokość regresu jest uzależniona od zakresu spowodowanych szkód. Jeśli w wyniku wypadku uszkodzeniu uległ tylko samochód poszkodowanego, to będzie to kwota za naprawę pojazdu, koszty holowania, koszty najmu pojazdu zastępczego. Zazwyczaj średnio są to kwoty kilku-kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli jednak uszkodzony albo zniszczony został nowy samochód lub wyższej klasy, albo autobus, samochód specjalistyczny, ciężarowy, to kwota regresu opiewać będzie na dziesiątki, a czasem nawet w setki tysięcy złotych.

Jeszcze gorzej dla sprawcy wygląda sytuacja, jeśli w wyniku wypadku spowodowanego przez nietrzeźwego kierowcę osoby odniosły obrażenia ciała. Wówczas regres będzie obejmował wypłacone im zadośćuczynienia za krzywdę, zwrot kosztów leczenia, odszkodowania z tytułu opieki i pomocy osób trzecich, utracone dochody, a także renty. Kwoty te będą wynosić średnio kilkadziesiąt, a w przypadku poważnych obrażeń ciała kilkaset tysięcy złotych. Jeśli w wyniku obrażeń doznanych w wypadku ofierze zostanie przyznana renta, jej obowiązek jej wypłaty również będzie spoczywać na sprawcy.

Jeżeli w wypadku spowodowanym przez osobę nietrzeźwą zginęła osoba, to sprawca wypadku będzie się musiał liczyć nie tylko z dotkliwymi sankcjami karnymi, ale także z koniecznością zwrotu ubezpieczycielowi często setek tysięcy złotych odszkodowań wypłaconych osobom bliskim zmarłego oraz zwrotu rent płaconych przez ubezpieczycieli małżonkowi i dzieciom osoby, która zginęła w wypadku.

Jazda po spożyciu alkoholu to nie tylko sankcje karne, ale także często popadnięcie w długi do końca życia.

Źródło: Mariusz Sadowski, Kancelaria Prawna EVENTUM,www.kancelaria-eventum.com.pl

tb/

d139tbt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d139tbt
Więcej tematów