Trwa ładowanie...

Wynajem auta w wypożyczalni – na co uważać?

Wynajem auta w wypożyczalni – na co uważać?Źródło: © Marc Xavier - Fotolia.com
d33q629
d33q629

| [

]( http://www.kancelarie.krakow.pl ) |
| --- | Rynek wynajmu samochodów osobowych zarówno za naszą zachodnią granicą jak i w Polsce jest stosunkowo dobrze rozwinięty. Wśród przedsiębiorców znajdują się wypożyczalnie, które działają pod znanymi markami handlowymi ogólnoświatowych sieci wypożyczalni. Oprócz nich na rynku działa wiele lokalnych firm.

W obecnych czasach większość wypożyczalni posiada swoje strony internetowe, gdzie zamieszczone są podstawowe informacje o firmie, zakresie oferowanych usług, posiadanej bazie samochodowej oraz cenach wynajmu. Wybór wypożyczalni, w której wynajmiemy samochód może być, a wręcz powinien zostać poprzedzony wcześniejszą analizą tych informacji. Nie tylko treść umowy jest ważna przy wynajmie auta. Musimy zadbać także o należyty odbiór oraz zdanie samochodu i mieć świadomość naszej odpowiedzialności w przypadku np. wypadku czy kolizji drogowej.

d33q629

Odbiór samochodu – pamiętaj o protokole
Odbierając samochód powinniśmy go obejrzeć i zgłosić niezwłocznie wszelkie zastrzeżenia na – w szczególności widoczne uszkodzenia i ich charakter. Wynajmujący ma obowiązek dostarczyć sprawny pojazd. Zaleca się sporządzenie protokołu, w którym zostaną zapisane nasze uwagi, a także zrobienie zdjęć lub nagranie filmu przedstawiającego stan auta w celu uniknięcia sporów dotyczących szkód po zakończeniu okresu wynajmu. Protokół odbioru auta ma być opatrzony datą i podpisem obu stron, sporządzony w dwóch egzemplarzach. W chwili odbioru trzeba pamiętać o dokumentach auta. Wtedy można sprawdzić, np. kiedy był dokonywany ostatni przegląd okresowy. Płacąc należy domagać się rachunku lub faktury. W razie problemów potrzebne są wszystkie dokumenty.

Protokół zdania samochodu
W protokole zdania samochodu należy umieścić zapis, w jakim stanie samochód został zwrócony (np. bez uszkodzeń zewnętrznych, sprawny technicznie). I ten protokół powinien być opatrzony datą i podpisem obu stron oraz sporządzony w dwóch egzemplarzach – dla wypożyczalni i wypożyczającego.

Co w przypadku wypadku, awarii, stłuczki lub mandatu?
W przypadku awarii lub stłuczki warto oddać samochód do warsztatu, aby oszacowano koszty naprawy szkód. W ten sposób zabezpieczamy się przed zawyżeniem wartości szkody przez wypożyczalnię w stosunku do faktycznej usterki samochodu. Jednak naprawę samochodu należy pozostawić właścicielowi samochodu.

Korzystając z wypożyczonego auta obowiązują nas te same zasady co wszystkich. Auto jest zarejestrowane na wypożyczalnię, więc ewentualne zdjęcia z fotoradarów w pierwszej kolejności są wysyłane tam. Wypożyczalnia wtedy poinformuje policję kto wtedy użytkował auto.

d33q629

Inne porady Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl: Kiedy można odmówić poddania się badaniu alkomatem?

(fot. Fotolia)
Źródło: (fot. Fotolia)

Postanowienia umowne - na co zwrócić uwagę
Wypożyczając samochód od przedsiębiorcy, jako osoby fizycznej jesteśmy konsumentami, często określanymi jako strona „słabsza” umowy. Nie powinniśmy nigdy ograniczać analizy do porównania cen wynajmu. Bardzo istotne z punku widzenia naszych interesów są informacje o warunkach najmu dostępne w zamieszczonych na stronach internetowych regulaminach, wzorcach umów i cennikach. Informacje te powinny dawać nam jasny, czytelny i zgodny z faktycznym stanem rzeczy obraz naszych praw i obowiązków związanych z najmem samochodu. Powyższe pozwoli uzyskać informacje o tym, jakie będą możliwe konsekwencje niewykonania lub nienależytego wykonania umowy np. użytkowania samochodu niezgodnie z umową lub regulaminem.

d33q629

Wnikliwe przeczytanie standardowej umowy wynajmu auta jest bardzo ważne. Upewnij się, że rozumiesz treść umowy. W ten sposób unikniesz niespodzianek w późniejszym okresie. Szukając najlepszej oferty w internecie, pamiętaj, że podawane ceny często obejmują tylko pakiet podstawowy. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić, co obejmuje zawiera ta oferta auta. Należy pamiętać, aby sprawdzić na przykład postanowienia dotyczące paliwa i mieć świadomość, że jeśli będziemy podróżować autem do innego kraju, należy z wyprzedzeniem poinformować o tym firmę.

Podpisując umowę należy zwrócić uwagę na prawa i obowiązki konsumenta dotyczące sposobu korzystania z samochodu np. wynajmujący może zastrzec obowiązek parkowania wyłącznie na parkingu strzeżonym oraz obowiązujących zakazów np. zakaz palenia w samochodzie, zakaz przewożenia w nim zwierząt.

Dodatkowe ubezpieczenie
Cena wynajmowanego samochodu zazwyczaj obejmuje ubezpieczenie OC, ubezpieczenie od wszelkiego ryzyka i ubezpieczenie od kradzieży. Udział własny na wypadek szkody na wynajętym aucie może być bardzo wysoki. W chwili wynajmowania samochodu firma często oferuje najemcy dodatkowe ubezpieczenie, które obniża lub obejmuje kwotę udziału własnego na wypadek uszkodzenia auta. Warto się dobrze zastanowić zanim zgodzi się na te warunki, ponieważ cena dodatkowego ubezpieczenia często jest bardzo wysoka, a sprzedawcy próbują je „wcisnąć” również dlatego, że wielu z nich otrzymuje prowizję z tego tytułu. Z drugiej strony w razie ewentualnego wypadku pełne ubezpieczenie zapewni spokój.

d33q629

Dodatkowe opcje związane z wynajmem auta Bagażnik na narty, fotelik dla dzieci, GPS czy przenośne odtwarzacze DVD, to przykłady dodatkowych produktów, które można wypożyczyć od firmy wynajmującej auto. Podstawowa cena ich nie uwzględnia, a koszt ich wypożyczenia często jest wysoki.

Inne porady Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl: Kiedy można odmówić poddania się badaniu alkomatem?

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Cena – za co płacimy?
Samochody wynajmowane są najczęściej z samej wypożyczalni, albo z innego uzgodnionego miejsca podstawienia samochodu. Wynajmu dokonuje się na z góry określony czas, liczony w dniach, a opłata za najem naliczana jest jako wielokrotność stawki dobowej. Możliwe są jednak innego rodzaju stawki np. uzależnione od przejechanych kilometrów. Dlatego, szczególną uwagę należy zwrócić na informacje dotyczące kosztów wynajmu samochodu za cały okres najmu. Informacja o kosztach powinna zawierać wszystkie konieczne opłaty, np. lokalne podatki, opłaty administracyjne, koszty ubezpieczenia oraz koszty ubezpieczenia dla drugiego kierowcy i koszty opcji dodatkowych. Informacje na temat ceny, w tym dotyczące opcji dodatkowych, muszą być jednoznaczne i nie mogą wprowadzać w błąd. Wszystkie ceny i opłaty, powinny uwzględniających podatek VAT. Pamiętajmy, że przysługuje nam prawo negocjowania warunków umowy.

d33q629

Warunki wynajmu
Należy zwrócić uwagę na zamieszczone w umowie ograniczenia. Przykładem może być ograniczenie co do wieku osoby zawierającej umowę najmu (np. ukończone 21 lat), bądź minimum roczny staż posiadania prawa jazdy. Przed zawarciem umowy należy upewnić się czy wynajmujący nie przewiduje w umowie ograniczeń dotyczących np. limitu przejechanych kilometrów w okresie najmu, czy zakazu wyjazdu poza granice kraju.

Odstąpienie od umowy, czy to możliwe?
Wynajmując auto jako konsument mamy prawo odstąpić od umowy najmu lub zrezygnować z dokonanej rezerwacji. Przed zwarciem umowy należy dokładnie sprawdzić na jakich warunkach przedsiębiorca umożliwia odstąpienie od umowy. Niektórzy wynajmujący nie pobierają opłat za zmianę rezerwacji lub rezygnację z niej. Jednak niektórzy z nich w takich sytuacjach żądają od konsumentów zapłaty ustalonej z góry kwoty.

Takie postanowienia umowy najmu są prawidłowe tylko, o ile zastrzeżenie nakładające na konsumenta obowiązek zapłaty ustalonej sumy na wypadek rezygnacji z zawarcia lub wykonania umowy jest nałożone również na wynajmującego. Niedozwolonym jest natomiast postanowienie nakładające na najemcę, który nie wykonał umowy lub od niej odstąpił rażąco wygórowanej kary umownej lub odstępnego. Przyjmuje się, że nie jest rażąco wygórowane żądanie zapłaty kwoty odpowiadającej wartości 1 dniowej stawki najmu na wypadek rezygnacji z zawarcia lub wykonania umowy.

Adw. Katarzyna Gumula-Kubicka, adw. Anna Kasolik
Kancelaria Prawna Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl

Inne porady Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl: Kiedy można odmówić poddania się badaniu alkomatem?

sj, moto.wp.pl

d33q629
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33q629
Więcej tematów