Trwa ładowanie...

Wymiana szyby samochodowej: na co zwrócić uwagę

Wymiana szyby samochodowej: na co zwrócić uwagęŹródło: © stocktributor - Fotolia
d449ybx
d449ybx

Szyba samochodowa jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo drogowe. Wszelkie rysy, zamglenia czy zmatowienia na niej mają decydujący wpływ na to, kiedy dostrzegamy zagrożenie. Oczywiście do natychmiastowej wymiany kwalifikuje się szyba zbita lub pęknięta. Decydując się na wstawienie nowej, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Zima to szczególnie trudny okres dla przedniej szyby. Mroźne poranki zmuszają nas do nerwowego zeskrobywania cienkiej warstewki lodu i wielu zmotoryzowanych robi to narzędziem o metalowym ostrzu. Ci, którzy stosują plastikowe zamienniki, również mogą zniszczyć sobie szybę. W końcu podczas jazdy lądują na niej podnoszone przez poprzedzające samochody drobinki piasku. Gdy szkło jest porysowane, jazda pod słońce okazuje się bardzo niebezpieczna. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas wymiana.

Jeśli cenisz bezpieczeństwo, unikaj używanych szyb samochodowych. Najczęściej są one porysowane wskutek wcześniejszego używania, co ogranicza ich przejrzystość i powoduje dyskomfort kierowcy w trakcie jazdy. Dodatkowo, używane elementy są demontowane w sposób mało profesjonalny i przechowywane na zewnątrz. Z tego powodu folia PVB, sklejająca dwie warstwy szkła, jest wystawiona na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych, a co za tym idzie szyba delaminuje się lub matowieje. Warto także pamiętać o tym, że - jako ważny element konstrukcyjny samochodu - przenoszą naprężenia, które nigdy nie są identyczne po zamontowaniu ich w innym pojeździe. Z tej przyczyny używana szyba wykorzystana w kolejnym aucie w krótkim czasie może pęknąć.

Należy także unikać najtańszych zamienników, ponieważ do ich produkcji jako laminatu - czyli warstwy łączącej dwie warstwy szkła - najczęściej używa się folii pochodzącej z recyklingu i przez to szyba szybko matowieje. Tanie produkty są też często pofalowane, co powoduje zniekształcenia obrazu lub refleksy świetlne.

Nie montuj sam, jeśli tego nie potrafisz
O bezpieczeństwie oraz trwałości szyb samochodowych decyduje nie tylko sama jakość, ale też ich montaż. Niezależnie czy jest to okno przednie, boczne czy też tylne, element ten musi zostać fachowo zamontowany. W przeciwnym przypadku czekają na nas tak niemiłe niespodzianki, jak przecieki, ale zwiększa się również ryzyko szybkiego uszkodzenia.

(fot. Policja)
Źródło: (fot. Policja)

- Jeśli były błędy w montażu, to przekonamy się o tym bardzo szybko, bo pęknięcia idące od brzegu szyby pojawiają niedługo po jej zamontowaniu. Są one spowodowane najczęściej przez fakt, że nie zostały usunięte ślady korozji na podszybiu lub warstwa kleju została nałożona nieumiejętnie, w nierównomierny sposób. Może się też zdarzyć, że szyba samochodowa miała drobne uszkodzenia brzegów, co często zdarza się w przypadku szyb używanych oraz tanich zamienników - tłumaczy Wojciech Oko z Glass4cars.pl.

d449ybx

Sprawdź, czy szyba ma certyfikat
Firmy, które dostarczają części do koncernów motoryzacyjnych na tzw. „pierwszy montaż”, są zobowiązane do posiadania wielu certyfikatów. Najważniejszym z nich jest: ISO/TS 16949:2002, który jest uniwersalnym znakiem jakości, potwierdzającym spełnienie wszystkich wymogów stawianych podzespołom samochodowym przez koncerny. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy producent interesującej nas szyby ma tego typu certyfikat i czy jego produkt jest fabrycznie montowany w renomowanych autach.

Każdy koncern motoryzacyjny co roku przyznaje też swoim najlepszym dostawcom nagrody, co dodatkowo potwierdza dobrą jakość ich produktów. Dlatego przed wymianą szyby warto zdobyć się na odrobinę wysiłku i poszukać informacji w internecie na temat producenta interesującej nas szyby.

Po wymianie szyby
Kiedy już wymienisz ten element, przez kilka dni po montażu pamiętaj, by nie myć samochodu myjkami wysokociśnieniowymi i nie parkować samochodu na nierównej powierzchni, a nawet nie najeżdżać na krawężniki. Nie wolno również unosić samochodu na podnośniku i trzaskać drzwiami.

Zastosowanie się do tych zasad umożliwi dobre związanie kleju, za pomocą którego dokonano montażu. Dodatkowo po wymianie przedniej szyby warto bezzwłocznie wymienić pióra wycieraczek na nowe, tak żeby nie niszczyły nowego szkła.

d449ybx

Źródło: www.glass4cars.pl
tb/sj/tb

d449ybx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d449ybx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj