Światowa Organizacja Handlu (WTO) ogłosiła niekorzystne dla Chin orzeczenie w sprawie skargi na poziom ceł importowych na części samochodowe, jaką na ten kraj złożyły USA, Unia Europejska i Kanada - poinformowała WTO w komunikacie w czwartek.
Jest to pierwsze w historii oficjalne orzeczenie przeciwko Chinom w sprawie skargi na ich praktyki handlowe, od momentu wejścia Chin w szeregi organizacji w 2001 roku.
Wyrok został wydany przez panel dyskusyjny WTO. Panel zgodził się z tym, że "we wszystkich głównych aspektach (...) Chiny działały niekonsekwentnie, nie trzymając się zobowiązań WTO."
Tymczasowe orzeczenia są wydawane dla zwrócenia uwagi na zaistniałą sprawę i rzadko kiedy ulegają zmianie czy uchyleniu. Chinom pozostaje prawo odwołania się od orzeczenia, co może odroczyć ostateczną decyzję do drugiej połowy 2008 r. lub początku 2009 r.
Panel dyskusyjny WTO został powołany w 2006 roku, by przeprowadzić dochodzenie w sprawie dodatkowych opłat pobieranych przez Chiny od importowanych części samochodowych. Cła były nakładane w momencie, gdy części sprowadzane stanowiły większą część samochodu niż przewidywały chińskie regulacje.
Kraje skarżące wskazywały na to, iż ta dodatkowa opłata, o wartości równej cłom na import gotowych aut, przekraczała górny dozwolony poziom wysokości ceł ustalony dla Chin i naruszała zasady handlu międzynarodowego.
Wysokość ceł na gotowe samochody wynosi zazwyczaj 25 proc., a w przypadku części jest to 10 proc.