Trwa ładowanie...

Wkrótce nowe zasady ubezpieczenia OC

Wkrótce nowe zasady ubezpieczenia OCŹródło: torun.policja.pl
d4e8mq1
d4e8mq1

Konieczność zapłaty podwójnej składki ubezpieczenia OC jest zmorą niejednego polskiego kierowcy. Pomimo że prawo ograniczające taką konieczność wejdzie w życie w styczniu 2012 roku, warto już teraz poznać jego szczegóły i dowiedzieć się, jak w ostatnich miesiącach obowiązywania dotychczasowej ustawy można zapobiec temu nieprzyjemnemu obowiązkowi.

(fot. PAP/Adam Ciereszko)
Źródło: (fot. PAP/Adam Ciereszko)

Obecnie problem "podwójnego OC" dotyka najczęściej tych z nas, którzy kupili używany samochód. Niejednokrotnie, wraz z nowym nabytkiem dziedziczymy bowiem także zobowiązania wynikające z posiadania polisy OC, kupionej jeszcze przez poprzedniego właściciela auta. Oznacza to, że kupiony samochód posiada ważne ubezpieczenie do czasu zakończenia okresu objętego polisą.

Zgodnie z przepisami, które obowiązywać będą jeszcze do końca 2011 roku, jeśli w ciągu 30 dni od daty zakupu auta nie dostarczymy do towarzystwa ubezpieczeniowego wypowiedzenia umowy, stara polisa OC przechodzi automatycznie na nas i od tego momentu to my jesteśmy odpowiedzialni za opłacanie składek w jej ramach. Oznacza to, że jeśli w tym samym czasie zakupiliśmy nową polisę OC w innym towarzystwie, to prawdopodobnie będziemy musieli opłacić dwie składki za ten sam samochód.

(fot. sxc.hu)
Źródło: (fot. sxc.hu)

Jak zabezpieczyć się przed przykrą koniecznością płacenia podwójnej składki? Jeśli planujemy ubezpieczyć nasz nowy samochód w innym towarzystwie, pamiętajmy aby najpierw wypowiedzieć tę umowę ubezpieczenia, którą zawarł dotychczasowy właściciel auta. Najlepiej zrobić to osobiście - wówczas będziemy mieć pewność, że wypowiedzenie dotarło do ubezpieczyciela o czasie. Zgodnie z aktualnymi jeszcze przepisami liczy się bowiem data dotarcia pisma do towarzystwa, a nie na przykład data stempla pocztowego.

d4e8mq1

W chwili nabycia używanego pojazdu warto też zgłosić do ubezpieczyciela po informację o tym kto jest nowym właścicielem. Choć ubezpieczenie nie straci ważności i można to zrobić również później, lepiej przekazać taką wiadomość szybciej. W razie szkody pozwoli to uniknąć dodatkowego zamieszania.

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wejdzie w życie 1 stycznia 2012 roku. Zgodnie z nowymi regulacjami, nabywając używany samochód, będziemy mogli wypowiedzieć obowiązującą umowę ubezpieczenia OC, nie czekając do końca ważności polisy. Z drugiej strony, jeśli nie zerwiemy umowy, polisa będzie obowiązywać tylko do końca okresu na jaki ubezpieczenie zostało zawarte.

(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Źródło: (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Nowe przepisy zakładają bowiem, że towarzystwo nie będzie mogło automatycznie przedłużyć umowy - oznacza to, że jeśli się w porę nie zorientujemy, zostaniemy bez polisy OC. Zaś ten rodzaj ubezpieczenia nadal będzie obowiązkowy, a za jego brak grozić nam będzie kara. Dlatego w pierwszym roku po zakupie używanego auta trzeba będzie szczególnie pamiętać o ubezpieczeniu.

d4e8mq1

Od stycznia ubezpieczyciel będzie miał obowiązek poinformowania nas, z 14-dniowym wyprzedzeniem o kończącym się okresie ważności naszej polisy. Ponadto, jeśli zdecydujemy się wysłać wypowiedzenie pocztą (listem poleconym), to o terminie złożenia wypowiedzenia decydować będzie data stempla pocztowego.

Warto też pamiętać, że w odróżnieniu od OC, ubezpieczenie AC nie przechodzi na nowego właściciela. W takim przypadku osoba sprzedająca samochód powinna się zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego od którego otrzyma zwrot opłaty za niewykorzystany okres obowiązywania polisy.

sj/mw/mw

d4e8mq1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e8mq1
Więcej tematów