Trwa ładowanie...

Większy odstęp od wyprzedzanego motocykla. Tego chcą posłowie

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy, który zakłada zwiększenie minimalnej odległości od wyprzedzanego motocyklisty czy rowerzysty z 1 m do 1,5 m. Ma to poprawić bezpieczeństwo tych bardziej narażonych uczestników ruchu.

Posłowie chcą zwiększenia minimalnej odległości od wyprzedzanego motocykla do 1,5 m.Posłowie chcą zwiększenia minimalnej odległości od wyprzedzanego motocykla do 1,5 m.Źródło: Getty Images, fot: ideeone
d1u6y09
d1u6y09

Niespodziewana sytuacja na drodze, czy nawet podmuch wiatru spowodowany przez wyprzedzający samochód mogą doprowadzić do wypadku motocyklisty. Dlatego tak kluczowe jest zachowanie odpowiedniego odstępu przez kierowcę większego pojazdu. Aktualnie przepisy wymagają zachowania dystansu przynajmniej 1 m, ale posłowie Koalicji Obywatelskiej proponują zmianę.

Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

Art. 24 ust. 2 Prawo o ruchu drogowym

Zgodnie z zaproponowaną zmianą odległość od wyprzedzanego jednośladu czy kolumny pieszych miałaby wynosić 1,5 m. Co ważne przepis ten nie dotyczy jedynie motocyklistów i motorowerzystów, ale też rowerzystów i kolumny pieszych, zatem zwiększenie dystansu poprawiłoby bezpieczeństwo wszystkich tych grup.

Projekt poselski został złożony w Sejmie i będzie czekał na zajęcie się nim. Gdyby ustawodawcy przyjęli tę zmianę to wejdzie ona w życie po upływie 60 dni od jej ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj