Trwa ładowanie...

Większy odstęp od wyprzedzanego motocykla. Tego chcą posłowie

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy, który zakłada zwiększenie minimalnej odległości od wyprzedzanego motocyklisty czy rowerzysty z 1 m do 1,5 m. Ma to poprawić bezpieczeństwo tych bardziej narażonych uczestników ruchu.

Share
Posłowie chcą zwiększenia minimalnej odległości od wyprzedzanego motocykla do 1,5 m.
Posłowie chcą zwiększenia minimalnej odległości od wyprzedzanego motocykla do 1,5 m.Źródło: Getty Images, Fot: ideeone
d2aev3r

Niespodziewana sytuacja na drodze, czy nawet podmuch wiatru spowodowany przez wyprzedzający samochód mogą doprowadzić do wypadku motocyklisty. Dlatego tak kluczowe jest zachowanie odpowiedniego odstępu przez kierowcę większego pojazdu. Aktualnie przepisy wymagają zachowania dystansu przynajmniej 1 m, ale posłowie Koalicji Obywatelskiej proponują zmianę.

Layer 1

Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

Art. 24 ust. 2 Prawo o ruchu drogowym

Zgodnie z zaproponowaną zmianą odległość od wyprzedzanego jednośladu czy kolumny pieszych miałaby wynosić 1,5 m. Co ważne przepis ten nie dotyczy jedynie motocyklistów i motorowerzystów, ale też rowerzystów i kolumny pieszych, zatem zwiększenie dystansu poprawiłoby bezpieczeństwo wszystkich tych grup.

d2aev3r

Projekt poselski został złożony w Sejmie i będzie czekał na zajęcie się nim. Gdyby ustawodawcy przyjęli tę zmianę to wejdzie ona w życie po upływie 60 dni od jej ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2aev3r

Podziel się opinią

Share
d2aev3r
d2aev3r
Więcej tematów