Trwa ładowanie...

Warszawa Karola Wojtyły przeżywa drugą młodość

Warszawa Karola Wojtyły przeżywa drugą młodośćŹródło: PAP/EPA/Michael Reichel
d4944ao
d4944ao

Jan Paweł II nie miał nigdy prawa jazdy, jednak w 1958 roku, jeszcze jako biskup, Karol Wojtyła kupił nową Warszawę, którą był wożony przez blisko 20 lat. Dzisiaj samochód należy do Marka Schrama, pół Niemca, pół Polaka, który odrestaurował auto i ma zamiar odbyć nim pielgrzymkę do Rzymu na kanonizację Jana Pawła II.

Historia wyjątkowej Warszawy zaczyna się w 1958 roku, gdy biskup Karol Wojtyła kupił nowy samochód. Przyszły papież nie miał prawa jazdy, więc korzystał z usług szofera, a sam siedział zawsze na tylnej kanapie z prawej strony. Warszawa Karola Wojtyły miała nawet w tym miejscu specjalnie zamontowaną lampkę do czytania. W 1977 roku wysłużony już, ale nadal znajdujący się w dobrym stanie samochód został sprzedany kierowcy, który przez lata woził Wojtyłę.

Już w 2006 roku papieska Warszawa trafiła na aukcję, ale wysoka cena około 1 mln złotych skutecznie zniechęcała potencjalnych kupców. W końcu ogłoszenie w internecie znalazł Marek Schram, pół Niemiec, pół Polak urodzony w Gdańsku, a dziś mieszkający w Ilmenau w Niemczech. Jako wieloletni fan motoryzacji od razu zdecydował się na wyremontowanie papieskiej Warszawy, która znajdowała się w kiepskim stanie. Pordzewiałe nadwozie, przegniła tapicerka i niedziałająca mechanika oznaczały czasochłonną odbudowę. W remont samochodu zaangażowali się nie tylko niemieccy mechanicy, ale też Polacy, którzy m.in. dostarczali brakujące części.

Po pracochłonnym remoncie Warszawa należąca niegdyś do Karola Wojtyły przeszła przegląd techniczny i dostała specjalny numer rejestracyjny z inicjałami JP2. Odrestaurowany samochód ma przed sobą długa podróż. Pan Marek ma zamiar odbyć nim pielgrzymkę przez Berlin, Polskę, śladami Karola Wojtyły, aż do Rzymu na kanonizację Jana Pawła II.

d4944ao

Warszawa M20, która należała do Karola Wojtyły to eksponat kolekcjonerski ze świetnie zachowaną historią. Wraz z samochodem, nowy właściciel posiada również komplet dokumentów. Obok oryginalnego dowodu rejestracyjnego zachowały się m.in. kwity poświadczające, że Karol Wojtyła regularnie opłacał ubezpieczenie samochodu.

sj/tb/sj, moto.wp.pl

d4944ao
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4944ao
Więcej tematów